Jogurt, káva a všetko to spláchnuť pohárom pomarančového džúsu. Pre niekoho ideálne raňajky. Týmto potravinám je však lepšie sa ráno vyhnúť a dopriať si ich až po raňajkách, ideálne dokonca až popoludní. Nie všetky potraviny je totiž dobré konzumovať na prázdny žalúdok.
1Krehké a nadýchané pečivo
Potraviny obsahujúce droždie môžu podráždiť žalúdok a spôsobovať nadúvanie.
2Sladkosti
Konzumácia sladkostí na prázdny žalúdok spôsobí zvýšenie hladiny inzulínu, čo významne zaťaží pankreas. Ak sa to deje hneď po prebudení, môže to v niektorých prípadoch prispieť k vzniku cukrovky.
3Jogurt
Jogurty či iné kyslomliečne produkty obsahujú prospešné črevné baktérie. V prázdnom žalúdku sa však nachádza kyselina chlorovodíková a tá ich okamžite zlikviduje.
4Hrušky
Hrubé vlákna, obsiahnuté v niektorých hruškách, môžu poškodiť jemné membrány sliznice žalúdka. Jedna či viac hrušiek po výdatných raňajkách je však úplne v poriadku.
5Paradajky
Paradajky obsahujú veľké množstvo tanínu, zvyšujúceho produkciu žalúdočných kyselín. To môže v konečnom dôsledku viesť až k žalúdočným vredom.
6Uhorky
Surová zelenina je bohatým zdrojom aminokyselín. Uhorky však pri jedení na prázdny žalúdok môžu spôsobiť pálenie záhy, plynatosť či bolesti brucha.
7Banány
Ak jedávate banány na prázdny žalúdok, radšej od tohto zvyku upustite. Banán vtedy významne zvýši hladinu horčíka v krvi, čo môže mať z dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na vaše srdce.
8Korenie
Korenené jedlá môžu na prázdny žalúdok podráždiť žalúdočnú sliznicu a zvyšovať produkciu žalúdočných kyselín. A to je vstupenka do sveta chorôb tráviaceho traktu.
9Chladené sýtené nápoje
Pitie sýtených nápojov na prázdny žalúdok môže spôsobovať poškodenie žalúdočnej sliznice a znižovať prietok krvi do žalúdka. To vyvolá spomalenie trávenia.
10Citrusové ovocie
Citrusy sú bohaté na ovocné kyseliny. Ich jedenie na prázdny žalúdok môže spôsobiť pálenie záhy, okrem toho významne zvyšuje riziko vzniku gastritídy či žalúdočných vredov.
Prečítrajte si aj: Pripravte si doma skorocelový sirup proti kašľu