Mačka patrí k najrozšírenejším a zároveň najobľúbenejším štvornohým spoločníkom. Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak aj sluch. Hoci je silná individualita a sama sa rozhoduje, s kým nadviaže dôverný vzťah, je veľmi spoločenská a každému príbytku dodá teplo domova.
Väčšinu života prespia
Mačky prespia tri štvrtiny svojho života. Denne môžu spať až 16 hodín. Pritom aj v hlbokom spánku vnímajú takmer 70 percent zvukov a vôní.
Najväčšie oči
V pomere k svojmu telu má mačka najväčšie oči zo všetkých cicavcov. V tme vidí šesťkrát lepšie ako človek.
Unikátny nos
Každý mačací nos má jedinečný vzor, čím pripomína odtlačky prstov u ľudí.
Málo chuťových pohárikov
Mačka má len 473 chuťových pohárikov. Pre porovnanie, človek ich má deväťtisíc. Tento nedostatok jej kompenzuje dokonalý čuch. Nemusí jedlo ochutnávať, stačí jej k nemu pričuchnúť. Ak jej nevonia, ani sa ho nedotkne.
Emotívne pradenie
Pradením vyjadrujú mačky nielen spokojnosť. Pri negatívnych emóciách je pradenie hlasnejšie a ťahavé. Mačka ním prejavuje nepokoj, utrpenie alebo strach. Okrem toho sa pri pradení v tele mačkovitých šeliem uvoľňuje hormón šťastia endorfín, čím si utišujú bolesť.
Pohyblivé uši
Mačky majú 32 svalov, ovládajúcich uši. Človek ich má iba šesť.
Chvost pre rovnováhu
Chvost slúži mačkám najmä na udržanie rovnováhy.
Prejav náklonnosti
Keď sa mačka o vás obtiera, vyjadruje tým nielen svoju náklonnosť, ale zároveň si vás tak aj značkuje.
Až 50 kilometrov
Mačka dokáže bežať rýchlosťou takmer 50 kilometrov za hodinu.
Vysoké skoky
Dospelá mačka môže vyskočiť do sedemnásobku svojej výšky. Umožňuje jej to mimoriadne flexibilná chrbtica, výkonné nohy aj chrbtové svaly, schopné uvoľňovať veľké množstvo energie. Do výšky pritom mačky skáču oveľa lepšie ako do diaľky.