Elektrická energia z obnoviteľných zdrojov stráca v Nemecku popularitu. Je drahšia ako od konvenčných predajcov. V Nemecku prišlo k výraznému poklesu záujmu domácností o odber elektrickej energie podľa zvýšených taríf, ktoré sa vzťahujú na jej získavanie z ekologických zdrojov. Informuje tom portál rakúskeho denníka Die Presse.
Z prieskumu odborného časopisu Energie & Management vyplýva, že odberatelia „zelenej“ elektriny v krajine prechádzajú k lacnejším spoločnostiam. Kým v roku 2013 dosiahli jej dodávky domácnostiam 29,6 miliardy kilowatthodín (kWh), vlani to bolo 21,2 miliardy kWh.
Zo 40 miliónov nemeckých domácností ich kupovalo pred troma rokmi elektrinu získanú z obnoviteľných zdrojov 5 miliónov, vlani ich bolo o milión menej. V Nemecku po katastrofe japonskej jadrovej elektrárne vo Fukušime v marci 2011 prudko stúpol záujem o dodávky elektriny z ekologických zdrojov. Časom však odhodlanie platiť za ňu viac začalo klesať.
Experti vyjadrili domnienku, že sa so silným vzostupom podielu elektrickej energie zo solárnych a veterných parkov v nemeckých rozvodných sieťach spotrebitelia pýtajú, prečo by mali platiť za energiu viac jej ekologickým dodávateľom, keď jej podiel z rovnakých zdrojov stúpa aj u konvenčných predajcov. Podiel elektrickej energie získavanej z ekologických zdrojov dosiahol na jej celkovej výrobe v najsilnejšej ekonomike Európy už takmer tretinu.