V nemocniciach po celom svete pribúdajú lekárske roboty. Dôvody sú rovnaké ako v iných odboroch – sú rýchlejšie, presnejšie a z dlhodobého hľadiska aj lacnejšie ako ľudia. V lekárskom prostredí je však na rozdiel od čisto komerčnej sféry najdôležitejším faktorom presnosť.
Vďaka stále kvalitnejším technológiám sú stroje čoraz úspešnejšie aj v odboroch, kam podobná technika doteraz nemala prístup – napríklad pri operáciách sivého zákalu. Hoci je princíp tohto rozšíreného zákroku pomerne jednoduchý, v praxi je nesmierne zložitý.
Lekár musí urobiť malú dierku do šošovky, opatrne odstrániť zakalené miesto a nahradiť ho malým kúskom plastu podobného kontaktnej šošovke. Občas sa stáva, že chirurg omylom naruší citlivú membránu v oku a spôsobí tým pacientovi rozmazané videnie.
Práve táto skutočnosť podnietila vývoj robota s názvom Axsis. Diaľkovo ovládaný stroj s dvoma ramenami dokáže operovať oveľa presnejšie ako človek. Na ramenách má dve klepetá, ktoré sa s veľkou presnosťou pohybujú v oblasti desiatich centimetrov, čo je priestor nevyhnutný na operáciu ľudských očí.
Lekár ho ovláda na diaľku a môže sa nachádzať hoci aj druhom konci sveta. Používa na to dva pákové ovládače a všetky pohyby sleduje na monitore. Chirurg sa tak dokáže vyhnúť chybám, ktoré by mohol urobiť pri manuálnom zákroku.
Zatiaľ nie je isté, aký veľký záujem bude o tohto robota, keďže rozšírené laserové zákroky odstraňujú zákal podobne spoľahlivo. Operácií pomocou robotov však pribúda. Len v USA za minulý rok uskutočnil chirurgický robot da Vinci vyše 500-tisíc operácií, dokonca po prvý raz odstránil nádor na pľúcach.
V robotickej medicíne dominujú mikroroboty, operujúce vnútri tiel pacientov, čím sa možno vyhnúť invazívnym zákrokom. To by mohlo byť najúčinnejšou zbraňou proti šíriacej sa rezistencii baktérií na antibiotiká, čo spôsobuje čoraz viac komplikácií pri operáciách. Ak nebudú nijaké otvorené rany, pre baktérie bude oveľa ťažšie napadnúť ľudský organizmus.