Britská premiérka Theresa Mayová predstavila svoj plán odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Brexit bude podľa nej jasný, Británia nemá záujem o čiastočné členstvo v EÚ ani iné riešenie, na ktorého základe by bola „napoly dnu a napoly von“.
Británia sa po vystúpení z EÚ nebude usilovať o členstvo v jednotnom európskom trhu, aj keď chce dosiahnuť čo najväčší prístup k nemu. Bude s úniou rokovať o dohode o voľnom obchode a nebude prispievať do rozpočtu EÚ. Mayová vníma s „otvorenou mysľou“ možnosť novej dohody o colnej únii.
Británia nemá podľa nej v úmysle prijať model použitý v prípade iných krajín a nechce si vyberať odrobinky z členstva v EÚ. Nórsko napríklad nie je členom únie, výmenou za úplný prístup k spoločnému trhu však musí prispievať do jej rozpočtu, umožniť jej občanom žiť a pracovať v Nórsku a prevziať veľkú časť legislatívy EÚ.
Mayová sa bude na nadchádzajúcich rokovaniach o odchode z únie snažiť o nové, konštruktívne partnerstvo s EÚ. Zdôraznila, že je v národnom záujme Británie, aby EÚ bola úspešná. Spojené kráľovstvo ostane dobrým priateľom a susedom Európskej únie a jej občania budú v tejto krajine aj po brexite naďalej vítaní. Británia však na druhej strane prevezme kontrolu nad tým, koľko ľudí bude môcť prísť z EÚ na jej územie.
Na oficiálnych dvojročných rokovaniach o brexite by sa Británia okrem toho mohla snažiť o to, aby proces vystúpenia prebehol postupne, po fázach, čo by zabránilo „ničivému pádu z útesu“. Počas tohto procesu Spojené kráľovstvo zaradí európske zákony a smernice do svojej legislatívy, aby sa zaistila kontinuita a zabránilo neistote.