Spojené štáty v reakcii na chemický atak v meste Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočili na leteckú základňu na západe Sýrie. Cielený útok nariadil prezident Donald Trump, ktorý v prejave vyzval na ukončenie krviprelievania v blízkovýchodnej krajine. Sýrska štátna televízia útok potvrdila a označila ho za americkú agresiu. Vyžiadal si podľa nej straty na životoch. Spojené štáty vypálili strely s plochou dráhou letu Tomahawk z dvoch vojnových lodí vo východnom Stredomorí. Podľa rôznych zdrojov ich bolo 50 až 60.
Prezident Trump v príhovore z floridskej rezidencie Mar-a-Lago potvrdil, že cielený útok na leteckú základňu v Sýrii osobne nariadil. Podľa neho bol zo základne vedený chemický útok na Chán Šajchún. „Civilizované národy“ prezident vyzval, aby sa pripojili k USA v snahe „ukončiť masaker a krviprelievanie v Sýrii“.
Podľa Trumpa bol útok vykonaný v „životnom národnom bezpečnostnom záujme“ Spojených štátov. Jeho cieľom bolo zabrániť šíreniu a používaniu chemických zbraní. O tom, že Sýria použila zakázanú chemikáliu na zabíjanie nevinných civilistov, podľa neho nie je pochýb.
Spojené štáty podľa Pentagonu o chystanom útoku informovali aj Rusko. Zástupca veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov krátko pred oznámením o ostreľovaní základne varoval pred negatívnymi následkami vojenskej intervencie Spojených štátov v Sýrii. Pentagon uviedol, že pri útoku necielil na tie časti základne, o ktorých sa domnieva, že sú na nich prítomné ruské sily.
Na základni americké strely podľa ministerstva obrany zasiahli niekoľko cieľov. Boli medzi nimi údajne štartovacie dráhy, čerpacie stanice i lietadlá. Sýrska štátna televízia americký útok na svoju základňu potvrdila. Označila ho za „americkú agresiu“. Ostreľovanie základne si podľa stanice, ktorú ovláda režim prezidenta Asada, vyžiadal obete. Ich počet ani žiadne ďalšie detaily televízia neuviedla.
Spojené štáty obvinili prezidenta Bašára Asada, že je zodpovedný za smrť desiatky ľudí použitím chemickej látky, zrejme sarínu. Prezident Trump už vo štvrtok označil sýrskeho prezidenta za muža zodpovedného za beh vecí v Sýrii a uviedol, že „by sa niečo malo urobiť“. Minister zahraničia Rex Tillerson zároveň v súvislosti s vývojom v Sýrii prisľúbil primeranú odpoveď. Na dôsledné vyšetrenie chemického útoku vyzvalo Sýriu aj Rusko. Zodpovednosť sýrskej vlády za chemický útok sa doteraz nepotvrdila, jeho pôvodca je zatiaľ neznámy.