Spojené štáty na ofenzívu v sýrskom meste Rakká pošlú zbrane kurdským milíciám YPG, s ktorými spolupracujú v boji proti Islamskému štátu. Oznámil to Pentagón s tým, že boj o baštu islamistov bude dlhý a neľahký. Vyzbrojenie YPG sa však nepáči Turecku, ktoré tieto milície považuje za teroristické. Washington pritom s Ankarou spolupracuje v rámci medzinárodnej koalície.
Pentagón považuje vyzbrojenie YPG za nevyhnutné, aby bolo „zaistené víťazstvo“ nad ISIS. Spojené štáty vraj budú v dodávkach zbraní uprednostňovať arabské spojenecké oddiely. Dodávky by mali zahŕňať muníciu, ručné zbrane, guľomety, ale aj buldozéry či obrnené vozidlá. Rebeli momentálne bojujú s ISIS o mesto Tabka, kde majú radikáli riadiace stredisko. Ankara považuje YPG len za odnož zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tá je zaradená na zoznam teroristických skupín v USA aj EÚ. Washington sa preto snaží Turecko upokojiť.
„Uvedomujeme si bezpečnostné obavy nášho koaličného partnera,“ tvrdí hovorkyňa Pentagónu Dana Whiteová. „Chceme upokojiť občanov aj vládu Turecka, že USA sú odhodlané predísť bezpečnostným rizikám a chrániť našich spojencov v NATO.“
Americké vojenské sily začali nedávno hliadkovať na časti turecko-sýrskej hranice po tom, čo turecká armáda ostreľovala oblasť a údajne zabila dve desiatky členov kurdských milícií YPG. Nasadili tam zvláštne operačné sily, ktoré majú k dispozícii obrnené vozidlá.
Turecko je „vážne znepokojené pri pohľade na americké vlajky na konvoji, oblečenom v handrách YPG“, komentoval situáciu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara už Biely dom vyzvala na skončenie spolupráce s YPG. Donald Trump však mieni proti ISIS pritvrdiť, pričom YPG patrí medzi dôležitých spojencov Spojených štátov.
Za Obamovej administratívy sa USA snažili vycvičiť niektorých členov takzvanej sýrskej umiernenej opozície. Mnohí uchádzači však chceli bojovať proti Asadovej vláde, a nie proti ISIS. Niektorí po absolvovaní výcviku prešli na stranu radikálov z an-Nusry.