FOTKYBritánia sa bude po odchode z EÚ snažiť prilákať vysokokvalifikovaných cudzincov, celkový počet prisťahovalcov chce však znížiť. „Ešte tento rok prídeme s konkrétnymi návrhmi,“ vyhlásil britský minister obrany Michael Fallon. „Treba nájsť určitú rovnováhu. Chceme k nám prilákať vysokokvalifikovaných ľudí, ktorí sem chcú prísť a prispieť k rozvoju našej spoločnosti, nie im zatvárať dvere.“
Britskú imigračnú politiku po vystúpení v roku 2019 načrtáva uniknutý plán ministerstva vnútra z tohtoročného augusta. „Aby bola migrácia prínosom pre krajinu ako celok, musí prospievať nielen samotným prisťahovalcom, ale aj zlepšovať životy pôvodného obyvateľstva,“ píše sa v 82-stranovom dokumente.
Pre cudzincov žijúcich v Británii bude napríklad po brexite ťažšie dostať do krajiny svojich rodinných príslušníkov. Menej kvalifikovanú pracovnú silu chce vláda odfiltrovať tak, že tieto osoby dostanú povolenie na pobyt maximálne na dva roky, kým osobám z „vysoko odborných profesií“ povolí zostať dlhšie, prípadne sa usadiť natrvalo.
Podľa BBC Londýn zamýšľa zvýhodňovať na pracovnom trhu svojich občanov. Firmy by po brexite mali zamestnávať domácich pracovníkov, ak by nedokázali „ekonomickú potrebu“ zamestnať občana EÚ. Za zamestnávanie nekvalifikovaných cudzincov by mohol prísť finančný postih.
Voľný pohyb osôb cez britské hranice sa „vo svojej terajšej podobe“ podľa The Guardian skončí ihneď po dni brexitu. „Zároveň musíme zabezpečiť, aby boli firmy pripravené zvýšiť tréning britských pracovníkov. Postoj verejnosti je jasný, nechcú zastavenie imigrácie, ale chcú, aby bola náležite pod kontrolou,“ tvrdí Fallon. „Zároveň chcú mať istotu, že presadíme to, za čo hlasovali v referende,“ dodal. V minuloročnom referende sa za odchod z Európskej únie vyslovilo 51,9 percenta voličov.