Americká vláda zrušila ročnú finančnú pomoc vo výške 200 miliónov dolárov pre Palestínčanov na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy. Podľa agentúry Reuters o tom informoval predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia, ktorý nechcel byť menovaný.
Podľa neho vláda zrevidovala podmienky pomoci palestínskej samospráve a rozhodla sa tieto finančné prostriedky použiť „v súlade s národnými záujmami USA“. Spomínaná suma je za finančný rok 2017. Šéf palestínskeho zastúpenia v USA Husám Zumlut rozhodnutie Washingtonu odsudzuje. Podľa neho je neprípustné takto zneužiť humanitárnu pomoc na politické vydieranie a Spojené štáty tým ničia vzťahy s Palestínčanmi budované po desaťročia.
Ako zverejnila agentúra AFP, pozorovatelia vidia v tomto kroku snahu Washingtonu podrobiť si palestínsku samosprávu, aby prijala pripravovaný americký mierový plán. Ide o nastolenie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi, konkrétne body však zatiaľ nie sú známe. Americko-palestínske vzťahy sa otriasajú v základoch od Trumpovho nástupu do prezidentskej funkcie. Šéf Bieleho domu sa stal veľkým spojencom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Najtvrdší úder pre Palestínčanov bol presun americkej ambasády do Jeruzalema.
Problémové je aj rozširovanie židovských osád. Izrael nedávno schválil výstavbu tisícov obydlí pre židovských osadníkov na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Od začiatku roka 2017 bolo schválené vybudovanie už 15-tisíc obydlí v tejto oblasti. Mierové rozhovory sú zablokované od roku 2014. Netanjahu tvrdí, že za tým nie sú osady, ale neochota Palestínčanov uznať Izrael ako židovský štát, čo vraj rozhovory komplikuje.