Od októbra do konca apríla trvá chrípková sezóna. Vírus sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Existujú rôzne typy vírusov, ktoré často menia svoje vlastnosti, preto takmer každú sezónu kolujú v populácii iné typy, uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR).
Vírus prežije na odeve, papieri či vreckovkách osem až dvanásť hodín, na hladkých povrchoch je to 24 až 48 hodín. Preto je časté umývanie rúk jednou zo základných foriem prevencie. ÚVZ SR okrem toho odporúča vyhýbať sa preplneným miestam, dopriať si dostatok spánku a odpočinku, jesť výživnú stravu vrátane ovocia a zeleniny, piť veľa tekutín a obmedziť podávanie rúk.
„Ak ste chorí, zostaňte doma a obmedzte kontakt s ostatnými, aby sa nenakazili. Pri kašľaní a kýchaní si prikryte nos a ústa papierovou vreckovkou, ktorú potom vyhoďte do koša. Oddychujte, pite veľa tekutín a kontaktujte svojho lekára,“ uvádza odporúčania ÚVZ SR.
O chrípkovej epidémii sa hovorí vtedy, ak sa ochorenia vyvolané tým istým pôvodcom nákazy nahromadia v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste. Chrípka má tendenciu prerásť do epidémie zväčša na prelome januára a februára.
K rizikovým skupinám obyvateľstva patria seniori, ľudia so závažnými chronickými ochoreniami, deti od šiestich mesiacov do piatich rokov, tehotné ženy a tí, ktorí často prichádzajú do kontaktu s veľkým množstvom ľudí.
Na webovej stránke www.uvzsr.sk je počas chrípkovej sezóny každý piatok zverejnená aktualizovaná informácia o výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky v danom týždni.