Aké bolo politické zadanie? Škandalózne priznanie exministra privatizácie Tomáša Ježka a ideového otca československej privatizácie Dušana Třísku. Ak privatizácia vyrástla z týchto ideových základov, niet sa čomu čudovať. V tomto kontexte je úplne logický aj Klausov výrok, že on nepozná špinavé peniaze. Ideologické zadanie doby bolo jasné: privatizovať ihneď a za akúkoľvek cenu.
Ako to bolo s privatizáciou v prvej Dzurindovej vláde? Miklošov fígeľ: 49 percent ku 51 percent v prospech štátu, ale s manažérskou kontrolou menšinového vlastníka. Prečo na to SDĽ pristúpila? Ako sa to zneužívalo? Prečo štát po celý čas majoritného vlastníctva Telecomu nikdy nedostal ani cent dividend? Ako okrádali francúzski manažéri slovenský rozpočet počas svojho pôsobenia v Stredoslovenskej distribučnej? Prečo zlyhala aj privatizácia, kde značnú časť akcií mali aj zamestnanci?
Duslo Šaľa – prvý príklad nepriateľského prevzatia. V čom bol Babiš iný než Kollár? Ako má skončiť reprivatizácia Slovenských elektrární po ukončení dostavby Mochoviec? Ako je možné, že aj dnes s odstupom času bude mať minoritný akcionár – EPH Daniela Křetinského, ktorý po odchode Talianov vystrieda Enel, manažérsku kontrolu?
Je možná aj spravodlivá privatizácia? Ako funguje Mondragon? Prečo sú jeho zamestnanci na tom oveľa lepšie, než v súkromných fabrikách a ako je možné, že dokáže veľmi úspešne pôsobiť aj v plne konkurenčnom prostredí? Dokedy ešte budú tupí ideológovia klamať, že len súkromné vlastníctvo je dobré a všetky iné formy vlastníctva sú odsúdené na krach? Ako je možné, že štátny podnik vyše štyridsať rokov úspešne fungoval na plne konkurenčnom trhu?