V Bratislave sa pred Úradom vlády SR a následne pred Prezidentským palácom uskutočnilo protestné zhromaždenie. Organizátori ho ohlásili na sociálnej sieti a pozvali všetkých nespokojných občanov Slovenskej republiky vyjadriť svoju frustráciu v súvislosti s praktikami vlády, rovnako ako s pretrvávajúcimi protiepidemiologickými opatreniami a naďalej platným núdzovým stavom, ktorý podľa nich nemá opodstatnenie.
Organizátori odhadli počet protestujúcich, ktorí prišli z rôznych kútov Slovenska, na 1500. Zdôraznili, že ide o apolitický protest z iniciatívy radových občanov, preto na tribúnu nepustili politikov. Povolené boli len štátne vlajky SR a transparenty, ktoré nebudú propagovať politické strany.
Rečníci okrem iného upozorňovali na ekonomické dopady vládnych opatrení a na neodôvodnené pretrvávanie núdzového stavu. “Nijaká iná krajina nemá také nadrozmerné opatrenia, napríklad štátna karanténa, vzhľadom na počet obetí a nakazených. Dôvod na pretrvávanie núdzového stavu v našej krajine už dlhodobo neexistuje,“ uvádzali organizátori v popise udalosti, ktorú avizovali na sociálnej sieti.
Tiež deklarovali, že cieľom protestu je demisia celej vlády a vypísanie predčasných volieb. Protestujúci sa neskôr z Námestia slobody presunuli i pred Prezidentský palác, kde požadovali odstúpenie prezidentky. Vyčítali jej predovšetkým nečinnosť.
Ako uviedol portál Hlavné správy, na sociálnych sieťach sa fotografiami a videami z podujatia prezentovalo viacero známych tvárí politickej scény. Napríklad nezávislý poslanec NR SR Tomáš Taraba, bývalý predseda KDH Alojz Hlina, kandidát Smeru-SD v posledných parlamentných voľbách Erik Kaliňák či predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.
„Medzi láskou a nenávisťou je veľmi tenká hranica. Ak sú veci v kruhu, netreba obehnúť celý kruh. Je tam milisekunda, mikrometer, tí čo milovali ráno a večer nenávidia. Matovič si svoju agendu vybudoval na emócii, čistej emócii. Častokrát veľmi nekorektne. Začína sa mu to vracať,“ myslí si Hlina.
Dodal, že to „môže ísť celkom rýchlo“. „Amygdala zostala po voľbách veľká, veď ju populisti nastimulovali do veľkosti vajca, tak teraz si bude treba pozbierať plody svojej práce. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať. Mám pocit, že to ide až príliš rýchlo hneď po voľbách. Nemám z toho dobrý pocit.“
„Silný potlesk a veľký rešpekt protestujúcim,“ komentoval akciu na sociálnej sieti Erik Kaliňák. Doplnil, že už dlhší čas zvažoval, či sa vôbec zúčastní protivládnych protestov. „Potom som videl, akú antikampaň rozbehol Matovič na svojich prisluhujúcich stránkach proti protestujúcim, a s akým dešpektom sa k nim vyjadrovali niektorí ľudia z médií mimo kamier, a nebolo čo riešiť,“ napísal.
Iniciátori protestu mali byť upozornení na stále platný zákaz hromadných podujatí nad 100 ľudí. Ako uviedla TV Markíza, prípadnú pokutu za porušenie tohoto nariadenia bude riešiť Úrad verejného zdravotníctva.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Slamková uviedla, že počas protestu k nijakým mimoriadnym udalostiam neprišlo.“ Nezaznamenali sme prípady narušenia verejného poriadku, prítomní policajti nemuseli zasahovať,“ informovala.