Národná rada SR schválila protiinflačnú pomoc z dielne Ministerstva financií SR. Opatrenia v rámci návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa zahŕňajú 60 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa. Zákon podporilo 83 zo 131 prítomných poslancov.
„Cieľom nového zákona o financovaní voľného času dieťaťa je podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry prostredníctvom finančného príspevku, aby boli tieto aktivity prístupnejšie čo najväčšej skupine detí,“ uviedlo ministerstvo financií.
Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok. Registre majú vzniknúť do 1. januára budúceho roka. S kontom dieťaťa má nakladať iba oprávnená osoba, a to iba prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie.
Konto by sa malo dieťaťu zriadiť, keď dosiahne päť rokov. Voľnočasová aktivita by sa mala dať objednať len cez aplikáciu, tvrdí rezort financií. „Oprávnená osoba je povinná vyznačiť účasť dieťaťa na každej voľnočasovej aktivite, na ktorej sa dieťa zúčastnilo a ohodnotiť jej kvalitu,“ píše sa v materiáli.
Slovensko sa môže stať výkladnou skriňou prorodinnej politiky v EÚ. Na mediálnom brífingu to v súvislosti s protiinflačným a prorodinným balíčkom uviedol minister financií SR Igor Matovič za účasti predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša a ďalších poslancov hnutia. „Pomoc je schválená. Pevne verím, že jej už nikto cestu nazahatá,“ vyhlásil Matovič.
Pomoc pre rodiny je podľa jeho slov „dramatická“. Má ísť o „extrémne zvýšenú pomoc rodinám“. „Z lúzra Európy, čo boli slovenské rodiny doteraz, po tom, ako Fico s Pellegrinim dvanásť rokov budovali akože sociálny štát, po tejto mimoriadnej intervencii môže byť Slovensko výkladnou skriňou prorodinnej politiky. Som vďačný každému, kto tomu pomohol,“ povedal.
Podľa Matoviča nie je pravdou, že sa vláda nestará o seniorov. „Tento rok sme seniorom adresovali už tri mimoriadne pomoci,“ uviedol minister. Bola to podľa neho jednorazová pomoc seniorom bez príjmu, predčasné vyplatenie 13. dôchodku, ako aj peniaze vyplatené cez tzv. očkovací bonus.
Najviac ohrozenou skupinou sú však podľa neho rodiny s deťmi, takže najsilnejšia pomoc pôjde tejto skupine. „Ako najreformnejšie hnutie v tejto vláde, na rozdiel od iných strán, nechápeme vládny mandát ako údržbu, ale ako príležitosť na prijímanie radikálnych systémových zlepšení v prospech rodín,“ doplnil Šípoš.
Predseda Výboru NR SR pre hospodárstvo Peter Kremský je podľa vlastných slov rád, že Slovensko schválením prorodinného balíčka aspoň dobieha okolité krajiny v oblasti prorodinnej politiky. „Pomôže všetkým, ale najmä rodiny s nižšími príjmami pocítia (schválenú prorodinnú) pomoc výrazne viac,“ dodal Kremský.
Balíček opatrení iniciovaný ministrom financií Igorom Matovičom možno nazývať prorodinný, ale určite nie protiinflačný. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.
Pellegriniho mrzí, že balíček nerieši aktuálnu akútnu situáciu na Slovensku. „Čas ukáže, že pri mnohých typoch konkrétnej rodiny novonastavené podmienky môžu spôsobiť, že niektoré rodiny prerobia,“ poznamenal.
Zopakoval, že opatrenia obchádzajú množstvo pracujúcich ľudí a nemyslia na dôchodcov. Kritizuje, že neprešiel pozmeňovací návrh jeho poslancov, ktorým chceli zaviesť 14. dôchodok. „Nemôžete hodiť cez palubu 1,4 milióna seniorov,“ podotkol.
Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska vyzvala vládu, aby sa pozrela do svojich rodín a na svojich rodičov. Poukázala na infláciu, zvýšenie dôchodkov o 1,3 percenta označila za almužnu. Argumentovala to zvýšenými cenami energií a potravín. „Dôchodcovia z minimálneho dôchodku nakupujú len to najnutnejšie. Zelenina a ovocie je pre nich tabu, pretože na to nemajú,“ povedala.