Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na okamžité prímerie v konflikte medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Upozornil, že bombardované palestínske územie sa stáva „hrobom pre deti“.
“Momentálna katastrofa si vyžaduje humanitárne prímerie, ktoré je naliehavejšie s každou uplynulou hodinou,“ povedal Guterres novinárom v sídle OSN v New Yorku. „Strany konfliktu – a vlastne aj medzinárodné spoločenstvo – majú neodkladnú a základnú povinnosť: zastaviť neľudské kolektívne utrpenie a dramaticky rozšíriť humanitárnu pomoc pásmu Gazy,“ vyhlásil.
„Hrôza v Gaze je viac než humanitárna kríza. Je to kríza ľudskosti,“ dodal šéf OSN. Teroristi hnutia Hamas vtrhli 7. októbra do Izraela a zabili tam vyše 1400 ľudí, ďalšie stovky uniesli. Izrael odvtedy podniká odvetné útoky na Hamas v pásme Gazy. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom bolo zabitých už 10.222 ľudí.
Guterres odsúdil aj zabíjanie pracovníkov médií. Podľa Výboru na ochranu novinárov so sídlom v New Yorku už zomrelo najmenej 36 novinárov a pracovníkov médií. „Počas štvortýždňového obdobia bolo podľa hlásení zabitých viac novinárov, než v akomkoľvek konflikte za najmenej tri desaťročia,“ spresnil Guterres.
Kamióny s humanitárnou pomocou prichádzajú z Egypta do pásma Gazy cez hraničný priechod Rafah, ale rozsah tejto pomoci veľmi zaostáva sa rozsahom spred útoku zo 7. októbra. „Bez paliva zomrú novorodenci v inkubátoroch a pacienti na prístrojoch udržiavajúcich život,“ varoval Guterres.
„Je potrebné, aby všetky strany rešpektovali všetky svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva,“ dodal. „Poviem to jasne: Žiadna strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad medzinárodným humanitárnym právom,“ zdôraznil.
Bezpečnostná rada OSN sa má znova zaoberať vojnou v pásme Gazy. Stretne sa na žiadosť Spojených arabských emirátov a Číny. Názorovo hlboko rozdelená Bezpečnostná rada OSN rokovala o tejto téme už niekoľkokrát, ale spoločný postoj sa doteraz nenašiel.