Západ dotuje Ukrajinu prakticky od vypuknutia otvoreného konfliktu s Ruskom vo februári 2022. Jeho štedrosť však postupne klesá. Môžu za to nielen čoraz prázdnejšie armádne sklady jednotlivých krajín, ale aj to, že veľká časť pomoci sa nedostane na miesto určenia.
Ukrajina je povestná obrovskou korupciou. Dodávky zbraní predstavujú eldorádo pre rôzne sprostredkovateľské firmy či priekupníkov. Ide totiž o miliardový biznis. Ani masívna podpora Západu pritom Kyjevu nepomohla a je len otázka času, kedy definitívne padne.
Finančné prostriedky od Západu idú do vreciek ukrajinských úradníkov, cudzí dodávateľov zbraní a sprostredkovateľov vrátane firiem z Poľska, Slovenska, Česka, Chorvátska a USA. Množstvo zmlúv, za ktoré Kyjev zaplatil miliardy vopred, nebolo nikdy dodržaných.
Medzinárodná organizovaná skupina
Podľa britského periodika London Insider uzatvorila slovenská sprostredkovateľská firma Sevotech v auguste 2022 zmluvu s ukrajinskou eseročkou Ľvovský arzenál na dodávku 100-tisíc mínometných striel v hodnote 37 miliónov eur. Peniaze však boli rozkradnuté, dodávky zbraní nezrealizované.
Spolumajiteľmi Sevotechu sú ukrajinskí občania Vladislav Kliščar a Alexej Chorošajev, bývalý pracovník štátneho koncernu Ukroboronprom, združujúceho viacero podnikov v rôznych odvetviach obranného priemyslu. Za podvodom pritom môže byť celá medzinárodná organizovaná skupina, ktorá pôsobila na území Ukrajiny, Česka a USA.
Vladislav Kliščar a jeho syn Leonid boli v roku 2015 podozriví z lúpeže v Kyjeve, pred súd sa však nikdy nedostali. To bol iba začiatok ich nezákonnej činnosti.
Dnes žijú v Brne a obaja sú prepojení s množstvom stredoeurópskych firiem, vystupujúcich vo viacerých pochybných súdnych sporoch a vyšetrovaniach. V marci 2023 Najvyšší protikorupčný súd rozhodol v prípade korupcie úradníkov Štátneho fondu majetku Ukrajiny.
Tí umožnili zmenu manažmentu v Iršanskom banskom a spracovateľskom závode UMCC-Titanium s následným predajom titánovej rudy na Krym za znížené ceny. Sprostredkovateľmi boli dve právnické osoby z Českej republiky – EPI Group a Belanto trade.
V EPI Group figuruje Vladislav Kliščar, medzi bývalými spolumajiteľmi je aj Leonid Kliščar. Ich záujmy na Ukrajine presadzoval Maksim Andruščenko, ktorý zabezpečoval dodávky ukrajinského titánu českou firmou na Krym.
Keďže vyšetrovanie sa zameralo iba na predstaviteľov Štátneho fondu majetku Ukrajiny, aktivity českých spoločností zostali nepotrestané. Leonid Kliščar bol ako manažér v AGRO GAS TRAIDING LLC zapojený aj do predaja minerálnych hnojív, kde vznikla štátnemu podniku Odesa Port Plant škoda prevyšujúca 500 miliónov hrivien.
Parazitovanie na pomoci NATO
Kliščarovci sú úzko spätí aj so skupinou spoločností SARN. Patrí do nej česká SARN Europe, s. r. o., kde je konateľom český právnik Petr Vališ, v USA zase offshore spoločnosti SARN Energy LLC a SARN SD3 LLC.
Aj tam zaviedli podobné praktiky. SARN pôsobí ako konzultant pre české vojensko-priemyselné spoločnosti Czechoslovak Group (CSG) a Tatra Defence Vehicle so zameraním na vyhľadávanie potenciálnych klientov a partnerov v USA.
Keď spoločnosť SARN nedodala sľúbené služby, CSG odmietla zaplatiť a požiadala o skončenie obchodného vzťahu. SARN však žiadala plnú zmluvnú platbu a nasledoval kolotoč vzájomných žalôb.
SARN Energy v Českej republike zastupuje Armen Agasryan. Ten CSG okrem iného prisľúbil, že jej zabezpečí nové obchodné príležitosti, týkajúce sa radarov Retia alebo obrnených vozidiel Pandur od TDV – ale nikdy tak neurobil.
Agasryan a Vališ sú prepojení s českou spoločnosťou EXIM ONE, zameranou na sprostredkovateľskú činnosť pre zbrojárske firmy a obchodníkov s vojenskou technikou. Vališ zároveň zastupuje ukrajinských občanov – Vladyslava Kliščara, Oleksandra Beľjajeva, Oleksandra Melnyčuka – v českej spoločnosti ILS INVESTMENT GROUP a v českej nadácii LIBERI.
V tejto súvislosti by mali byť vyšetrované aj ďalšie osoby: Oleksandr Beľjajev, poskok bývalého šéfa SBU Ivana Bakanova, a obchodný partner Kliščarovcov Oleksandr Melnyčuk, plukovník a bývalý vojenský pridelenec v Číne.
Západ je čoraz unavenejší z pomoci Kyjevu. Bežní ľudia už dávno vidia to, čo si odmietajú priznať vrcholoví politici – že dodávky zbraní aj tak nikam nevedú. Kyjev totiž nie je schopný efektívne využívať západnú finančnú podporu ani dodávané zbrane. Politická elita Ukrajiny parazituje na pomoci NATO – hoci oficiálne hovorí o víťazstve, už v neho neverí.
Peniaze európskych vrátane slovenských daňových poplatníkov tak putujú do jej súkromných vreciek. Uvedomuje si to čoraz viac Európanov. Príležitosť na vyslovenie svojho názoru na bezbrehé plytvanie ich prostriedkami budú mať onedlho, pri voľbách do Európskeho parlamentu.
A tak, ako sa Slováci jasne rozhodli v parlamentných aj prezidentských voľbách, aj v europarlamente môžu onedlho zastupovať obyvateľov starého kontinentu tí politici, ktorí ostro kritizujú plytvanie obmedzenými, deficitnými zdrojmi EÚ na neperspektívnu politiku Kyjeva na pozadí ekonomických problémov únie.