Palestínsky vodca Mahmúd Abbás je presvedčený, že mier na Blízkom východe nastane len vtedy, ak sa Izrael stiahne z okupovaných území. Vyhlásenie zverejnil po tom, ako Izrael a dva arabské štáty – Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn – podpísali vo Washingtone prelomové dohody o normalizácii svojich vzťahov.
„Mier, bezpečnosť a stabilita v regióne nebudú, kým sa neskončí izraelská okupácia,“ uvádza Abbás vo vyhlásení. Palestínsky premiér Muhammad Ištaja označil podpis zmlúv o normalizácii vzťahov spomínaných dvoch arabských krajín s Izraelom za „čierny deň pre arabský svet“.
Veľká časť Palestínčanov vníma dohody podpísané medzi Izraelom a dvoma arabskými štátmi z Perzského zálivu ako zradu „palestínskej veci“. Na protest proti nim sa vo viacerých palestínskych mestách konali demonštrácie za účasti stoviek ľudí.
Agentúra AFP pripomenula, že Izrael a USA už roky tlačia na krajiny Perzského zálivu, aby nadviazali vzťahy so židovským štátom, najmä vzhľadom na ich spoločnú nevraživosť k Iránu. Izrael mal do dnešného dňa podpísané mierové dohody iba s dvoma arabskými štátmi: Egyptom (v roku 1979) a Jordánskom (v roku 1994).
SAE i Bahrajn sa podpisom zmlúv o normalizácii svojich vzťahov s Izraelom vzdialili od mierovej iniciatívy Ligy arabských štátov z roku 2002, ktorá podmieňuje normalizáciu vzťahov s Izraelom vytvorením nezávislého palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom a s hranicami spred šesťdňovej vojny.
Počas tohto vojenského konfliktu z roku 1967 arabská koalícia utrpela od Izraela zdrvujúcu porážku – Egypt stratil pásmo Gazy a celý Sinajský polostrov, Jordánsko prišlo o východný Jeruzalem a celý západný breh Jordánu a Sýria o Golanské výšiny.