Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil používanie digitálnej tabletky so zabudovaným senzorom. Ide o prelom vo farmaceutickom priemysle, ale aj celkovo vo využití internetu. Tabletka vysiela z pacientovho žalúdka alebo čriev údaje o tom, či a kedy užil liek. To pomôže niektorým pacientom lepšie nastaviť alebo zvládnuť liečbu. Najmä v prípade ľudí trpiacich chronickými chorobami totiž býva problémom nedodržiavanie liečebného režimu.
Prvým digitálnym liekom je antipsychotikum Abilify japonskej farmaceutickej spoločnosti Otsuka Pharmaceutical. V USA ho užíva sedem miliónov ľudí. Technológiu vyvinula zhruba pred desiatimi rokmi americká firma Proteus Digital Health. „Technológia umožní ľuďom riadiť svoju medikáciu cez mobilný telefón,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Andrew Thompson.
Keď pacient prehltne tabletku, senzor v jej vnútri vyšle signál náplasti nalepenej na tele. Tá poskytne informácie aplikácii v jeho telefóne, príslušnému lekárovi, prípadne príbuzným. Veľkou otázkou je etika, no Thompson tvrdí, že dáta vraj neopustia telo pacienta – z náplasti sa prepošlú na mobilný telefón už zakódované. Systém budú používať zatiaľ iba so súhlasom pacienta.