Najvyššie postavený predstaviteľ americkej armády generál Mark Milley sa po novembrových prezidentských voľbách údajne veľmi obával, že sa vtedajší prezident Donald Trump pokúsi o štátny prevrat.
Náčelník Zboru náčelníkov štábov Mark Milley a ďalší vrcholní predstavitelia armády preto neoficiálne pripravovali plán, ako Trumpovi zabrániť v puči, alebo v iných protizákonných opatreniach, ktoré by ho udržali pri moci.
Milley a členovia zboru náčelníkov štábov plánovali jeden po druhom odstúpiť, aby nemuseli splniť Trumpove príkazy, ktoré by pokladali za nezákonné, nebezpečné alebo nerozumné.
Píše sa o tom v knihe dvoch novinárov denníka The Washington Post a zároveň držiteľov Pulitzerovej ceny – Carol Leonnigovej a Philipa Ruckera. Pasáže z ich ešte nepublikovanej knihy parafrázovala americká spravodajská televízia CNN.
Kniha reportérov s názvom I Alone Can Fix It (Len ja sám to dokážem napraviť) má vyjsť 20. júla. Mapuje Trumpov posledný rok v úrade prezidenta a ponúka pohľad do zákulisia situácie po voľbách v roku 2020, ktoré Trump označil za zmanipulované.
Podľa autorov sa vysokopostavení predstavitelia administratívy a Trumpovi najbližší spolupracovníci snažili usmerňovať jeho “čoraz zmätenejšie správanie”. Autori zaznamenali aj vyše dvojhodinové interview so samotným Trumpom. Milley sa o hrozbe prevratu údajne rozprával s priateľmi, zákonodarcami a kolegami. Cítil, že musí byť „v strehu“.
„Možno sa o prevrat pokúsia, ale to sa im, do čerta, nepodarí,“ povedal vtedy Milley svojim zástupcom. „Bez armády sa to nedá urobiť. Nedá sa to ani bez CIA a FBI. My sme tí ľudia, ktorí držia v rukách zbrane,“ dodal.
Trump je „klasický autoritársky vodca, ktorý už nemá čo stratiť“, citujú autori Milleyho slová. Generál videl podobu medzi rétorikou Adolfa Hitlera a Trumpovými tvrdeniami, že prezidentské voľby v USA boli zmanipulované v jeho neprospech.
Generál sa tesne pred protestom Trumpových podporovateľov proti výsledkom volieb, ku ktorému prišlo 6. januára, obával, že „do ulíc príde novodobá americká obdoba hnedých košieľ“. Myslel tým pronacistické polovojenské jednotky, ktoré pomohli Hitlerovi dostať sa k moci.
Rucker a Leonnigová urobili pre knihu rozhovor s vyše 140 zdrojmi, hoci väčšina z nich rozprávala o udalostiach a dialógoch anonymne. Milley je v nej vykreslený ako človek, ktorý sa snažil zachrániť demokraciu, pretože podľa jeho názoru bola na pokraji kolapsu, uviedla CNN.
Kniha sa končí tým, ako sa Milleymu uľavilo, že k prevratu neprišlo. „Vďaka Bohu všemohúcemu, loď sme bezpečne zakotvili,“ povedal manželom Obamovcom niekoľko okamihov po Bidenovej prísahe.