Politický komentátor Ján Baránek vo svojom príspevku na sociálnej sieti zdôrazňuje, že pri informovaní o nových prípadoch koronavírusu v jednotlivé dni by sa mal uvádzať percentuálny podiel pozitívnych k celkovému počtu otestovaných osôb.
Ako pokračuje, jeden z jeho dlhoročných priateľov, novinár a exposlanec NR SR Ľubomír Lintner, sizyfovsky presviedča o potrebe pri pandémii ochorenia COVID-19 narábať s číslami lucídne. „Evidentne zbytočne, takže ho chcem podporiť, aj keď na iné problémy máme niekedy diametrálne odlišné názory,“ píše.
„Tie ‘rekordné počty nakazených’ je potrebné prerátať na relatívne čísla. Lebo ak ich sledujeme v absolútnych číslach, budeme dosahovať ďalšie ‘rekordy’. O čom hovorím(e)? Jednoducho o tom, že čím viac testovaných, tak logicky, tým viac ‘nakazených’. Preto je nevyhnutné uvádzať percentuálny počet nakazených z počtu testovaných.“
“Keď napríklad v pondelok testujeme 1000 ľudí a z toho je 100 nakazených, je to 10 percent. Ak vo štvrtok testujeme 20.000 ľudí a z toho je 2.000 nakazených, stále je to 10 percent. Z toho vyplýva zásadný záver: počet nakazených nestúpa. Stúpal by v prípade, ak by počet nakazených z tých 20.000 bol napríklad 20 percent, teda 4.000 ľudí. Inak sa nijaká dráma nedeje,“ vysvetľuje Baránek.
„V tomto konkrétnom prípade je teda hrubou manipuláciou odvodzovať závažnosť šírenia ochorenia uvádzaním absolútnych čísiel, ktoré, ako som ukázal, závisia len od počtu testovaných a nemajú nijakú výpovednú hodnotu.
Na objektívne pochopenie a informovanie o vývoji šírenia COVID-19 je bezpodmienečne nutné uvádzať aj percentuálne počty tak, ako som uviedol vyššie. Inak ide o hrubú manipuláciu, zavádzanie a amaterizmus,“ myslí si politológ.
Baránek na záver doplnil, že jeho príspevok hovorí o tom, že v ohniskách nákazy je relatívne číslo vyššie, ani o tom, či počet nakazaných rastie, respektíve stúpa, ani o počte hospitalizovaných, ani o počte pacientov na ventilácii. „Je výlučne o základnej metodike, prečo treba uvádzať aj relatívne hodnoty“.