Minister vnútra Roman Mikulec ustál svoje odvolávanie v NR SR. Zo 135 prítomných zákonodarcov ho podporili celkovo 72, ktorí boli proti opozičnému návrhu. Za vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo 53 poslancov. Desiati sa zdržali.
Opozícia pri pokuse o odvolávanie ministra vnútra ponúkala fakty a dôkazy, no zo strany ministra a koalície nezazneli nijaké protiargumenty. V závere diskusie k návrhu na odvolanie Mikulca to povedal poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha. Dodal, že zo strany koalície zaznievali vyhrážky, že ich budú zatvárať.
Blaha Mikulcovi vyčítal rodinkárstvo. Pripomenul, že firmy Mikulcovho otca a brata dostali „kšefty“ s vojenským spravodajstvom v čase, keď v ňom súčasný minister vnútra pôsobil. Dodal, že to nespochybnil ani samotný Mikulec.
Poukázal tiež na amaterizmus ministra. Za závažné považuje Blaha systém tzv. nastrčených udavačov, ktorí sa majú zneužívať na politické čistky. Je to podľa Blahu fakt, o ktorom hovorí správa Slovenskej informačnej služby (SIS).
Šéf Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu ešte pred hlasovaním deklaroval, že celý poslanecký klub strany bude hlasovať za vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra. Mimoriadna schôdza podľa Fica ukázala nepripravenosť, neschopnosť a neprofesionalitu Mikulca.
Fico dodal, že na podozrenia neupozornil Smer-SD, ale oficiálna správa SIS, a poukazujú na to podľa neho aj rozhodnutia Najvyššieho súdu SR či Ústavného súdu SR. Hovorí o kriminalizácii opozície. Zopakoval podozrenia, že na Slovensku existuje v rezorte vnútra pracovná skupina vyšetrovateľov a operatívcov, ktorá po dohode s prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry vyhľadáva tzv. udavačov.
„Ide o osoby, ktoré sú pochybné, pretože majú za sebou bohatú kriminálnu kariéru,“ povedal Fico. Jeho strana podporuje riadne prešetrenie všetkých podozrení, no žiada, aby sa tak dialo v súlade s normami moderného štátu. Upozornil pritom na podmienky, v ktorých sú väzobne stíhané osoby.