Minulý týždeň sa na pôde Národnej rady SR konala mimoriadna schôdza k 13. dôchodkom, prídavkom na deti, zrušeniu diaľničných známok a k odmietnutiu Istanbulského dohovoru. Počas rozpravy k navrhovaným sociálnym opatreniam súčasnej vlády ich liberálna opozícia ostro kritizovala, pričom útočila najmä na stranu Smer-SD.
Opoziční poslanci, predovšetkým zo strán SaS a OĽaNO, niekoľko hodín vystupovali s príspevkami, v ktorých sa snažili dokázať, že sociálne opatrenia sú populizmom a predvolebnou korupciou. Jednotliví poslanci v tejto súvislosti čítali z neznámej tlačoviny súbor údajných káuz spojených s vládnymi stranami.
V závere každého z citovaných textov bola presne vyčíslená finančná škoda, ktorá mala vzniknúť štátu, pričom sumy poslanci čítali bez uvedenia zdroja. Predsedajúci schôdze Andrej Danko sa pri tej príležitosti v pléne opýtal, či poslanci už štvrtú hodinu čítajú z nejakej straníckej predvolebnej brožúrky, odpoveď však nedostal.
Práve počas spomenutej rozpravy sa udial incident medzi poslankyňou za SaS Janou Cigánikovou a jej parlamentnou kolegyňou Janou Vaľovou zo Smeru-SD. “Bola som spravodajkyňou v rámci navrhovaných sociálnych opatrení pre dôchodcov a mladé rodiny.
Keďže som v parlamente už tretie volebné obdobie, reagovala som na útoky opozície a rekapitulovala som, čo všetko strana Smer-SD urobila pre mladé rodiny, seniorov a pracujúcich,” vysvetľuje Jana Vaľová situáciu, ktorá predchádzala ostrej výmene názorov.
Podobne ako predseda NR SR sa opozičných poslancov opýtala, z akej brožúrky citujú články o údajných kauzách s odhadovanými škodami, ktoré mali vzniknúť štátu konaním vládnych politikov. “Odmietla som ich propagandu a uviedla fakty. Pripomenula som im časy, keď zakladali druhý dôchodkový pilier, aká to bola masívna kampaň a sľuby, že všetci budeme mať švajčiarske dôchodky. A dnes sa v druhom pilieri vyplácajú dôchodky 20 eur.
Ak nám vyčítajú, že sme dôchodky doteraz dvíhali pomaly, bolo to preto, že sme museli každý rok sanovať dieru v rozpočte Sociálnej poisťovne 30 miliárd eur, pretože peniaze z prvého piliera prešli do súkromných rúk. Bol to dôsledok ich politiky,” pokračuje Vaľová.
“A ešte som doplnila, že keby ten ich druhý pilier padol, Sociálna poisťovňa by poistencov musela zasanovať a vyplatiť ľuďom dôchodky. Dôchodcovia, ktorí nie sú v druhom pilieri, by sa tak museli podeliť s tými, čo sú v druhom. Ale čo by sa stalo, keby padla Sociálna poisťovňa? Súkromné správcovské spoločnosti by povedali: My s tým nič nemáme! Toto sú tie ich zákony, ktoré sme museli meniť.
“Potom som im povedala, či si pamätajú, keď za ministra Ľudovíta Kaníka plošne zobrali dôchodky invalidným dôchodcom. Invalidi to žalovali a boli na súdoch úspešní, takže naša vláda musela 34 914 invalidným dôchodcom vrátiť 2 miliardy 890 miliónov eur.
Tiež som spomenula, že keď bol Jozef Mihál ministrom práce, znížil rodičovský príspevok o sto eur, čo ich dosť rozzúrilo. Kaník s Beblavým v minulosti spôsobili chaos prijatím zákona o tzv. starodôchodcoch. Aby sme to mohli dať úplne do poriadku, bolo by treba takmer 12 miliárd eur.
Celkovo nám vládnutie pravice v sociálnej oblasti zanechalo sekeru okolo 60 – 70 miliárd eur. Počas nášho vládnutia sme to museli sanovať a ešte sme popri tom zvyšovali dôchodky. Zaviedli sme príspevky pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa a materskú dovolenku takmer vo výške priemerného zárobku. Máme najdlhšiu materskú dovolenku v Európskej únii. A takto by sa dalo pokračovať.
Keď sú liberáli v opozícii a nemajú zodpovednosť, tak vykrikujú, čo všetko by oni pre ľudí urobili. Ale keď boli vo vláde, nič zo svojich sľubov nesplnili. A tiež mnohé veci, ktoré sme my zaviedli, oni potom zrušili. Teraz sa im črtá, že by tú vládnu zodpovednosť mohli znova mať, preto odmietajú podporiť navrhované 13. dôchodky a prídavky na deti.
Boja sa stlačiť hlasovací gombík, aby nemuseli byť za veci zodpovední. Tak som ich vyzvala, aby nečítali články z brožúrky ako sväté písmo a zamysleli sa nad tým, že nebyť týchto ich katastrofálnych krokov, dôchodky mohli rásť oveľa viac a oveľa skôr,” uviedla pre portál napalete.sk Jana Vaľová.
Po Vaľovej vystúpení sa s faktickou poznámkou prihlásila Jana Cigániková. “Opakovala naučené frázy, že zasa ideme nechať sekeru v rozpočte na úkor našich detí, že na to nie sú peniaze a podobne,“ hovorí Vaľová.
Kontroverzná poslankyňa SaS, ktorá sa zviditeľnila ešte pred zvolením do parlamentu v roku 2016 nevkusnou volebnou kampaňou so stiahnutými nohavičkami, či škandalóznym výrokom, keď v pléne NR SR počas rozpravy k zvyšovaniu platov poslancov nazvala občanov Slovenska s nízkymi platmi “ťuťmákmi”, ukázala na záver faktickej poznámky Vaľovej vztýčený prostredník.
Poslankyňa Smeru na to okamžite upozornila predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý si následne vyžiadal videozáznam, keďže Cigániková spočiatku vulgárne gesto popierala. “Nakoniec to musela priznať. Pani poslankyňa SaS sa na sociálnej sieti chváli, aká je inteligentná, že má dve vysoké školy. Lenže škola nikomu inteligenciu nedá, to musíte mať vrodené.
Pani kolegyni totiž úplne došli argumenty a tak použila gesto, ktoré je zjavne blízke jej spôsobu vyjadrovania názoru. Preto ma pobúrilo, že následne o incidente klamali aj médiá – tvrdili, že vulgárne gesto som použila aj ja. Dokázala som im, že nie je pravda. Ešte dobre, že v rokovacej sále sú kamery, lebo by sa človek nedovolal pravdy.
To gesto pani poslankyňa vlastne neukázala len mne, ale celému vedeniu parlamentu, ktoré sedelo oproti nej,” vraví Vaľová a dodáva, že aj z tohto dôvodu by sa mal prípadom podľa jej názoru zaoberať aj Mandátový a imunitný výbor NR SR. “Som presvedčená, že takýto exces by nemal zostať nepotrestaný a pani Cigániková by sa nemala vyhnúť disciplinárnemu konaniu. Budem sa zaujímať o to, ako sa k tomu vedenie parlamentu a výbor postavia.”
Cigániková hlasovala za zvýšenie svojho platu, 13. dôchodok považuje za rozkrádanie štátu: