Spravodajský portál BBC News nedávno zverejnil príbeh bývalého amerického vojaka Craiga Langa, ktorý na jar roku 2015 odcestoval na Ukrajinu, kde sa pridal k polovojenskému zoskupeniu Pravý sektor, bojujúcemu proti Rusom. O štyri roky neskôr sa ocitol v domácom väzení.
Ako ďalej uviedla BBC News, nemá to nič spoločné s jeho činnosťou vo východnej Európe – Lang čelí v Spojených štátoch obvineniu z dvojnásobnej vraždy na Floride. Kým Ukrajina si ho pre jeho účasť v bojových akciách idealizuje, americké orgány činné v trestnom konaní ho opisujú ako bezcitného zločinca.
Žoldnier v ozbrojených konfliktoch
Rodák zo Severnej Karolíny vstúpil do armády ako 18-ročný a slúžil v Iraku a Afganistane. Posledných päť rokov sa dal najať ako žoldnier v ozbrojených konfliktoch v Afrike, Južnej Amerike a Európe.
Na Ukrajine sa zoznámil s Alexom Zwiefelhoferom, vtedy 19-ročným mladíkom z Wisconsinu, ktorý dezertoval z americkej armády a zapájal sa do bojov v zahraničí takisto ako žoldnier. Práve Zwiefelhofer vraždil spolu s Langom na Floride.
Lang a Zwiefelhofer v roku 2017 spoločne odišli z Pravého sektora do Afriky v nádeji, že budú v Južnom Sudáne bojovať proti Aš-Šabábu, pobočke al-Káidy vo východnej Afrike. Nemali však v poriadku doklady, a tak ich do Sudánu nepustili.
Langov pas bol neplatný, pretože neplatil výživné na deti. Zwiefelhofera takmer okamžite po návrate do Severnej Karolíny uväznili za sexuálne obťažovanie mladistvého. Onedlho ho však prepustili na slobodu.
Vo februári a marci 2018 sa Lang a Zwiefelhofer zaujímali o účasť na bojoch proti venezuelskej vláde, keďže chceli „zabíjať komunistov“.
Potrebovali však peniaze. Podľa obžaloby plánovali cestu na Floridu a diskutovali o krádeži jachty, pričom chceli zabiť jej majiteľa, a potom pašovať strelné zbrane „do Južnej Ameriky alebo na Ukrajinu“.
Nakoniec im vyšiel iný plán. Dvojica sa 5. apríla ubytovala v hosteli Miami La Quinta. Na internete ponúkli na predaj 15 strelných zbraní. Inzerát zaujal 53-ročného Serafina Lorenza, ktorý chcel zbrane kúpiť za tritisíc dolárov v hotovosti.
Neskoro v noci 9. apríla 2018 sa Lorenzo s manželkou Deanou vybrali na stretnutie s Langom a Zwiefelhoferom v okrese Lee County na Floride, aby uskutočnili dohodnutý obchod. Polícia na druhý deň ráno našla ich zastrelené telá v aute na parkovisku.
Serafina Lorenza jedenásťkrát zasiahli do hlavy, krku a brucha. Deana bola strelená sedemkrát, väčšinou do hlavy a tela. Vyšetrovatelia nenašli na mieste žiadne peniaze, ležal tam však Serafinov mobil a v ňom bola konverzácia s predajcom zbraní.
Vyšetrovatelia neskôr vystopovali SIM kartu až k Zwiefelhoferovmu mobilu. Prieskum Zwiefelhoferovej histórie Google a Facebooku ukázal, že cestoval s Langom do Miami, pričom na internete hľadal informácie o strelných zbraniach či „ako sa prepašovať do Južnej Ameriky“.
Opakovane hľadal aj filmovú scénu, kde na ľudí vo vozidle strieľajú viacerí strelci – teda vzor prepadu, podobný zabitiu Lorenza a jeho manželky. Úrady zatkli Zwiefelhofera vo Wisconsine v máji 2018. Rovnako ako Lang, aj on popiera, že by zabil Lorenza.
FBI zistila, že Zwiefelhoferov laptop bol použitý na zverejnenie inzerátu na predaj zbrane. Okrem toho mal prístup k falošnému profilu na Facebooku na meno Jeremy Goldstein, pod ktorým komunikoval so Serafinom Lorenzom.
Obyčajný kriminálnik
Lang bol medzitým dávno preč. V septembri 2018 požiadal o pas na základe falošnej totožnosti, za ktorú zaplatil 1 500 dolárov v hotovosti, piatimi strelnými zbraňami a granátom. Po pobyte v Mexiku, Kolumbii a Španielsku sa vrátil na Ukrajinu.
Šestnásťmesačné pátranie po ňom sa skončilo v auguste 2020, keď ho zatkli na hraničnom priechode medzi Ukrajinou a Moldavskom. Langa aj Zwiefelhofera obvinili z dvojnásobnej vraždy.
Na Ukrajine je pritom Lang známy ako odvážny bojovník, brániaci ukrajinskú suverenitu v boji proti ruským separatistom. Pôsobil tam ako zdravotník, učiteľ angličtiny a oženil sa s Ukrajinkou, s ktorou má malé dieťa.
Ako dobre vycvičený vojak predstavoval obrovský prínos pre miestnu armádu s nedostatočnými zdrojmi. „Vieme, že americké médiá ho vykresľujú negatívne,“ povedal jeho obhajca Dmitrij Morgun. „Na Ukrajine bol hrdinom. Bránil naše záujmy a našu krajinu.“
Okrem Pravého sektora bojoval Lang aj v gruzínskej légii, protiruskej milícii, ktorá sa pridala k ukrajinskej armáde. „Nikdy som si nevšimol, že by sa bol bál,“ povedal o ňom Mamuka Mamulashvili, ktorý mu velil v gruzínskej légii. „Bránil frontovú líniu Ukrajiny, len sto metrov od nepriateľa.“
Zahraničných žoldnierov ako Lang na Ukrajine obdivujú a nedávno prijatý zákon im otvára zjednodušenú cestu k občianstvu. Ukrajinská migračná agentúra potvrdila, že azylový proces zohľadňuje účasť vo vojne.
„Všetci rešpektujeme ľudí, ktorí sem prišli bojovať za Ukrajinu,“ povedal ukrajinský obhajca ľudských práv Batryn. „Sme zjednotení v boji za hodnoty, ktoré sme získali po revolúcii, za princípy vytvorené Američanmi.“
USA už dávnejšie požiadali o Langovo vydanie, Ukrajina to však odmietala pre obavy, aby ho neodsúdili na trest smrti. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín Kyjev nemá s Washingtonom podpísanú zmluvu o vydávaní osôb podozrivých zo spáchania trestného činu.
Ukrajinský súd však nakoniec rozhodol, že bývalého vojaka americkej armády možno vydať na Floridu, aby čelil obvineniu z dvojnásobnej vraždy. Langovi nevyšiel ani pokus získať štatút utečenca na Ukrajine.
V žiadosti o azyl, ktorú podával počas funkčného obdobia Donalda Trumpa, tvrdil, že potrebuje ochranu, pretože Trump „má veľmi úzke vzťahy s Vladimirom Putinom“ a „na žiadosť ruskej vlády“ pracuje na odstránení zahraničných bojovníkov z Ukrajiny.
Niektorí Ukrajinci Langa vnímajú ako mučeníka súdneho systému, ktorý je „zamorený politickým vplyvom USA“. Rozhodnutie Kyjeva poslať amerického veterána späť do USA pravdepodobne prispeje k zlepšeniu pomerne napätých vzťahov s Washingtonom. Nič to však nezmení na fakte, že Craig Lang, na Ukrajine oslavovaný hrdina, bojujúci proti Rusom, je v podstate obyčajný kriminálnik.