Oficiálnou víťazkou druhého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na tlačovej konferencii.
„Na základe takéhoto výsledku volieb, sčítania hlasov aj štátna komisia skonštatovala svojím uznesením, že za prezidentku SR bola zvolená Zuzana Čaputová,“ vyhlásil predseda komisie Eduard Bárány, ktorý víťazke volieb zagratuloval. Poďakoval zároveň všetkým ďalším kandidátom, ktorí sa zúčastnili na voľbách, a tiež tým, ktorí sa podieľali na ich organizácii.
Čaputovú volilo 1056582 voličov, Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752403 voličov. Volebná účasť dosiahla 41,79 percenta, čo je 1847417 voličov. Oproti prvému kolu bola účasť nižšia o 311 442 hlasov. Vtedy prišlo hlasovať 48,74 percenta oprávnených voličov.
Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volili prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaná jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová.
Podľa porazeného Maroša Šefčoviča mrzí menšia volebná účasť ako v prvom kole, ak by bola vyššia, rozdiel medzi ním a víťazkou by podľa neho bol menší. Politickí analytici predpokladajú, že vyše tristotisícový pokles voličov oproti prvému kolu spôsobili najmä voliči kandidátov Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, pre ktorých nebol prijateľný ani jeden z dvojice Čaputová – Šefčovič, a druhé kolo ignorovali.
Čaputová tak vyhrala za historicky najnižšej účasti voličov v druhom kole volieb prezidenta, čo vo svojom statuse na sociálnej sieti zdôraznil aj poslanec za vládny Smer-SD Ľuboš Blaha.
“Čaputová na svoju stranu nezískala väčšinu Slovenska. Pri rekordne nízkej účasti má neuveriteľne slabý mandát. Čaputová je nekompetentná, a tak bude – podobne ako Kiska – pod kontrolou svojich poradcov z liberálnych mimovládok: budú ju tlačiť do extrému, ale neprejdú. Nie je za ňou väčšina Slovákov a preto nemôže prejsť. Musíme sa jej postaviť. A neuhnúť ani o milimeter,” napísal Blaha.
Politológ Ján Baránek k víťazstvu Zuzany Čaputovej pre denník pravda.sk poznamenal, že prezident bez politickej histórie je nečitateľný. “Pani Čaputová nemá politickú históriu, tak ako ju nemal ani prezident Andrej Kiska, pri ktorom sa tiež čakalo, aký bude prezident. Nakoniec to bol jeden z našich najslabších prezidentov.
Jeho zvolenie rovnako sprevádzali obrovské očakávania, a preto som už teraz opatrnejší, lebo tie predtým, ktoré boli v krajine pred piatimi rokmi, sa nenaplnili. Snažím sa to preto hodnotiť trochu z nadhľadu a s dešpektom. Pokiaľ nemá kandidát politickú históriu, tak je pre mňa nečitateľný. Jedno je byť aktivistom či robiť charitu ako Kiska a iné je byť prezidentom.
U Kisku sa to naplno prejavilo, keďže jeho zahraničnopolitické aktivity boli najslabšie zo všetkých prezidentov. Uvidíme teda, či sa to potvrdí aj v prípade pani Čaputovej, alebo nás milo prekvapí,” povedal Baránek.
Podľa povolebného vyhlásenia Zuzany Čaputovej v TV Markíza sa nová prezidentka bude snažiť mať dobré vzťahy so všetkými orgánmi moci, predovšetkým s predsedom vlády a predsedom parlamentu. Chce mať aj korektné vzťahy s predsedami vládnych a opozičných politických strán. S predstaviteľmi spomínaných subjektov sa postupne stretne vrátane predsedu Smeru-SD Roberta Fica.
Čaputová si nemyslí, že jej vzťahy s Ficom budú kopírovať nedobré vzťahy expremiéra so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom. „Každý sme iní, vzťahy nie sú prenosné, aj keď s pánom Kiskom zdieľame určité rovnaké hodnoty,“ uviedla.
Čaputová sleduje dianie na generálnej prokuratúre, no nemyslí si, že jej šéf Jaromír Čižnár by mal odísť z funkcie. Pred voľbou ďalšieho generálneho prokurátora by však podľa nej mali nastať systémové zmeny v tejto inštitúcii, ktorá má vážne nedostatky.
V diskusii ozrejmila, že v najbližších dňoch rozbehne komunikáciu s ľuďmi, ktorých chce mať v svojom tíme. „Prvé kroky budú súvisieť s cestou do Českej republiky, cestami po Slovensku a bude to komunikácia s predstaviteľmi orgánov verejnej moci na témy, ktoré považujem za dôležité a vďaka ktorým som získala mandát,“ uzavrela Čaputová.