Venezuelská vláda dôrazne odmieta slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého v záujme vyriešenia politickej krízy vo Venezuele nie je vylúčená ani vojenská možnosť. Caracas to považuje za najvýraznejší prejav vojnového štvania proti Venezuele za posledné storočie a ohrozovanie stability Latinskej Ameriky.
Podľa nového venezuelského ministra zahraničných vecí Jorgeho Arreazu chce Washington destabilizovať a rozdeliť Latinskú Ameriku, ako aj Karibik. Podobné vyjadrenia „zapadajú do formátu agresie proti venezuelskej zvrchovanosti“ a porušujú medzinárodné právo i Chartu OSN.
Odmietavá reakcia prišla aj zo susednej Kolumbie, hoci tamojší prezident Juan Manuel Santos predtým označil Nicolása Madura za diktátora a naznačil možnosť prerušenia diplomatických vzťahov s Venezuelou.
Donald Trump novinárom povedal, že ohľadne krízy vo Venezuele nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. „Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť,“ citovala ho agentúra AP. USA označujú Madura za diktátora a uvalili sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov. Vojenská intervencia by však znamenala mimoriadnu eskaláciu odvety.
Napätie vo Venezuele sa stupňuje od 30. júla, keď sa konali voľby do ústavodarného zhromaždenia. Orgán vybavený rozsiahlymi právomocami, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, sa prvýkrát zišiel 4. augusta. Krvavé protivládne protesty, prebiehajúce v krajine od apríla, si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.