Pandémia koronavírusu, jej dosahy, ochrana najslabších, súdržnosť, podpora vedy, úprava hospodárskeho modelu, zmeny v školstve, podpora zdravotníctva, ale aj právny štát a potrebné zmeny v justícii a prokuratúre. To sú témy, o ktorých hovorila prezidentka SR Zuzana Čaputová v Národnej rade SR, kde predniesla svoju prvú Správu o stave republiky.
Pandemická hrozba podľa prezidentky ukázala, že v krízovej situácii sú ľudia na Slovensku schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. „S ľútosťou však dnes musím povedať, že pozorujem aj opačnú tendenciu,“ uviedla a poukázala na hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach.
Chýba jej poctivá spoločenská a odborná debata. Upozornila na deliace čiary, ktoré takto vznikajú. Pripomenula predstaviteľom koalície ich sľub, že bude vládou aj pre národnostné menšiny. Hlava štátu zdôraznila i potrebu prehodnotiť školské osnovy. „Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy,“povedala.
Zdravotníctvo je podľa prezidentky roky podfinancované, upozornila na chýbajúci personál a potrebu lepšieho ohodnotenia v oblasti sociálnych a zdravotných služieb. Doplnila, že politici by mali myslieť na zdravotníctvo, keď budú diskutovať o prioritách štátu a štátneho rozpočtu.
Hlava štátu volá tiež po ochrane najzraniteľnejších a najchudobnejších – seniorov v domovoch sociálnych služieb, ľudí žijúcich bez pitnej vody a kanalizácie, ľudí bez domova a ľudí odkázaných na pomoc iných.
Prezidentka vyzdvihla kroky na očistu justície. “Sme svedkami procesov s ekonomicky vplyvnými ľuďmi, ktorí mali svojich spriaznených v justícii aj v politike. Sme svedkami stíhania viacerých sudcov, prípady ktorých naznačujú dávno tušený problém korupcie v justícii,“ zdôraznila s tým, že vývoj v týchto a ďalších prípadoch bude lakmusovým papierikom vývoja od postkomunistickej éry do éry silného právneho štátu.
Prostredie v justícii je podľa nej nateraz nastavené tak, že sa v ňom vírusu korupcie môže dariť. „Ak si to niektorí zo sudcov a prokurátorov neuvedomujú, mali by zvážiť svoje zotrvanie vo funkciách,“ vyhlásila Čaputová. Zásadné zmeny potrebuje podľa nej aj systém disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov.
Potrebné sú aj zmeny v systéme prokuratúry. „Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov. Tieto zmeny musia byť dôkladné, premyslené a ich súčasťou musí byť riadny legislatívny proces s odbornou a verejnou diskusiou,“ povedala.
Vládnu koalíciu vyzvala, aby prijímala len také zákony, aké by chcela, aby platili aj za vlády jej oponentov. „Prezidentka avizovala, že budú pre ňu ťažko akceptovateľné zákony v zrýchlenom legislatívnom procese, ak na ne nebude zákonný dôvod, a tiež zákony prijaté v podobe takzvaného prílepku. „Teda zákony prijaté v rozpore s pravidlami legislatívneho procesu,” podotkla.
Prezidentka poukázala, že hospodársky model, ktorý bol založený na nízkych mzdách a na lákaní priamych zahraničných investícií, sa už, podľa všetkého, vyčerpal. Slovensko by podľa nej malo podporovať domáce podnikateľské prostredie. „Skutočnosť, že je dielňou svetových automobiliek, by sme mali považovať za prechodné obdobie, ktoré malo svoje plusy, ale musíme sa z neho dostať,“ doplnila.
„Naše hospodárstvo sa svojou výkonnosťou už prestáva približovať k európskemu priemeru. Ak sme ešte v rokoch 2003 až 2008 výkonnosťou ekonomiky priemer únie dobiehali, od roku 2012 už prakticky len stagnujeme,“ upozornila prezidentka.
Ako dodala, na nákladoch zvládnutia pandémie sa príkladným rešpektovaním prísnych obmedzení podieľali všetci. Kríza však Slovensku ukázala nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto situácie. „Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami,“ uviedla prezidentka.
Prezidentka tiež dodala, že na Slovensku žije príliš veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s nepredvídateľnými výdavkami a neočakávaným výpadkom príjmov. „Obavu zo straty zamestnania znásobuje oprávnená obava zo zabezpečenia existencie, straty bývania a prepadu sociálneho statusu,“ uzavrela Čaputová.
Premiér Igor Matovič považuje Čaputovej Správu o stave republiky za vyrovnaný, férový a dôstojne prednesený prejav. Šéf Smeru-SD a poslanec NR SR Robert Fico poukázal na fakt, že prezidentka dala najavo svoj nesúhlas so skráteným legislatívnym konaním a zákonmi, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované.
„Potom bez zaváhania podpíše špicľovací zákon, ktorý bol prijatý v skrátenom konaní,“ uviedol Fico s odkazom na zákon, ktorý mal pomôcť v monitorovaní mobilov ľudí, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. Upozornil, že poslanci Smeru-SD napadli tento zákon na ústavnom súde a ten pozastavil jeho účinnosť.
Podľa opozičného poslanca Tomáša Tarabu z KDŽP prezidentka v prejave napadla všetkých, ktorí chcú zmeniť zákony v kultúrno-etickej oblasti. „Obvinila ich, že oslabujú pripravenosť Slovenska čeliť prípadnej druhej vlne pandémie. Ako oslabuje silu Slovenska to, že popierame právo deťom sa narodiť, neuviedla.“
Minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti vyzdvihol konkrétnu pasáž zo správy Čaputovej. „Pre nasledujúce obdobie je dôležitou úlohou vlády postaviť takú sieť pomoci na zmiernenie dopadov krízy, ktorou neprepadne nikto. Ekonomické balíčky pomoci sa preto musia dostať do rúk aj tým, pre ktorých dôsledky krízy nie sú len stratou trhov a odbytu, ale aj stratou existenčnej istoty,“ zdieľa posolstvo prezidentky Sulík.
Mimovládkar a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš nešetril chválou na adresu hlavy štátu: „Sú politické prejavy slabé, dobré a veľmi dobré. Prvá Správa o stave republiky v podaní Zuzany Čaputovej bola výnimočná. Máme šťastie na hlavu štátu,“ myslí si Demeš.
Prejav prezidentky bol podľa poslanca NR SR a podpredsedu opozičného Smeru-SD Richarda Rašiho vyvážený. „Nemohla sa v ňom možno venovať celému roku, ako chcela, pretože koronakríza je niečo, čo zmenilo naše životy a čo ich určuje až do budúcnosti,“ vyhlásil.
Za veľmi silný moment prejavu považuje, že hlava štátu v ňom jasne vyjadrila svoj nesúhlas, akou formou prebieha voľba generálneho prokurátora a že takýto závažný zákon mal prejsť štandardným legislatívnym konaním.
Správa o stave republiky prezidentky Zuzany Čaputovej: