Poslanci Národnej rady SR v hlasovaní neodsúhlasili žiadosť Generálnej prokuratúry SR o vzatie poslanca a šéfa Smeru-SD Roberta Fica do väzby. Z prítomných 150 poslancov hlasovalo za jeho vydanie 74, proti bolo 49, zdržalo sa 19 a nehlasovalo osem poslancov.
Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR by bolo možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Fica obvinila Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Súmrak spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
Obvinení sú zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade obvinili aj podnikateľa Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.
O žiadosti prokuratúry diskutoval parlament niekoľko dní. Smer-SD nevidí dôvod na väzobné stíhanie svojho lídra, politická opozícia hovorí o zneužívaní trestného práva v politickom boji. Predstavitelia koalície opakovali, že rozhodnúť má súd, a nie plénum NR SR, hovorili o vydaní Fica do rúk spravodlivosti.
Proti Ficovmu vydaniu do kolúznej väzby hlasovala celá opozícia, okrem siedmich nehlasujúcich poslancov z ĽSNS. Nová nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová tiež hlasovala proti.
Zdržal sa celý poslanecký klub hnutia Sme rodina, z klubu OĽaNO sa zdržala poslankyňa Katarína Hatráková a Romana Tabák nehlasovala. Bývalý člen klubu OĽaNO Ján Krošlák sa hlasovania zdržal.
“Boris Kollár prekvapil, teraz si od zvyšku koalície ‘užije’, ale bez neho to nepôjde a preto si jeho hnutie takýto postoj mohlo dovoliť, “ komentoval na sociálnej sieti najnovšie udalosti v parlamente politický analytik Roman Michelko.
“Boli sme len milimeter od politických procesov, brutálnej likvidácie opozície a šialeného zastrašovania. Tentoraz to koalícii nevyšlo, ale je to len jedno malé víťazstvo. O tom, či sa na Slovensku znova nastolí právny štát, sa definitívne rozhodne vo voľbách v roku 2024,” zakončil svoj komentár Michelko.