Poslanci Národnej rady SR odobrili zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého prijatie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Prezidentka Zuzana Čaputová schválenú zmenu základného zákona štátu okamžite podpísala.
Poslanci rokovali o zmene ústavy po tom, čo v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera. Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra. Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.
Definitívne schválená zmena ústavy obsahuje aj opozíciou ostro kritizovaný pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej, na ktorého znení sa dohodli strany bývalej koalície. Skrátiť volebné obdobie NR SR sa bude dať len uznesením. Návrh uznesenia bude môcť predložiť najmenej pätina poslancov, teda 30 zákonodarcov.
Výrok v uznesení bude musieť podľa Kolíkovej obsahovať termín volieb, ale aj obdobie, v ktorom má predseda parlamentu deň konania volieb vyhlásiť. Uznesením sa určí skorší termín volieb do NR SR. Ich vykonaním uplynie aktuálne volebné obdobie.
Kolíkovej pozmeňujúci návrh obsahuje aj ústavné zakotvenie princípu pomerného zastúpenia volebného systému s jedným volebným obvodom pre voľby do NR SR v ústave, čo bolo podmienkou hnutia OĽaNO. Do ústavy majú doplniť ustanovenie, že poslanci sú volení podľa zásad pomerného zastúpenia.
Plénum zároveň odmietlo pozmeňujúci návrh poslanca Za ľudí Juraja Šeligu. Žiadal ústavnoprávnu ochranu Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry tak, že ich existencia by bola explicitne zakotvená v ústave.
Opozičná strana Hlas-SD v reakcii na schválenie ústavných zmien vydala stanovisko, v ktorom sa uvádza, že ak sa stane súčasťou budúcej vlády, bude iniciovať takú zmenu Ústavy SR, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom. Strana zároveň víta, že sa vôbec podarila schváliť legislatíva umožňujúca skrátiť volebné obdobie parlamentu.
„Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať,“ uviedol v stanovisku strany líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy,“ doplnil.
Za zásadné zlyhanie vládnych strán a ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie považuje Pellegrini to, že dosluhujúca koalícia nevypočula „želanie ľudí, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády“.
“Boli sme svedkami ďalšej etapy likvidácie demokracie na Slovensku,” reagoval na mediálnom brífingu predseda strany Smer-SD Robert Fico na zmeny v ústave, ktoré schválili poslanci bývalej vládnej koalície.
“Mysleli sme si, že po tom, ako nám zatvárali ústa v súvislosti s covidom, po tom, čo vypínali médiá, ktoré hovorili pravdu, po tom, čo nás zatvárali a chcú zatvárať pre vyslovovanie našich opozičných názorov, už ťažko môže prísť ďalší úder proti demokracii. Zdá sa však, že vynaliezavosť týchto bláznov, ktorí nemajú úctu a rešpekt k ničomu, je nekonečná.
Nemohli sme podporiť zmenu ústavy, ktorá odoberie ľuďom referendum ako možnosť skončenia volebného obdobia Národnej rady, lebo je to neslýchané, protidemokratické a protiústavné,“ pokračoval Fico.
Ako dodal, ani jeden z poslancov jeho strany nehlasoval za „šialený návrh z dielne poslankyne SaS Márie Kolíkovej, po ktorom sa predstavitelia bývalej koalície ešte aj objímali a bozkávali, ako po vyhratom futbalovom zápase“.
“Predstavitelia rozpadnutej koalície spolu s prezidentkou dali najavo, že ľud je nič, že ľud je háveď a ničomu nerozumie, že len oni s ukradnutými titulmi majú právo rozhodovať o všetkom.
Teraz sa už nemusia obávať, že občania v referende vyslovia svoj názor,” povedal opozičný líder. Doplnil, že strana s dosluhujúcou vládnou mocou zostáva v nekompromisnom súboji.