Slováci sú spomedzi občanov krajín Vyšehradskej štvorky najviac náchylní veriť konšpiračným teóriám, ktoré sa týkajú pandémie koronavírusu či vakcín. Tvrdí to slovenská mimovládka Globsec na základe ňou iniciovaného prieskumu verejnej mienky.
Takmer 40 percent respondentov zo Slovenska podľa prieskumu verí tomu, že ochorenie COVID-19 neexistuje a že je iba nástrojom na manipulovanie spoločnosti. Proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 by sa dalo zaočkovať len 36 percent Slovákov.
Ochota zaočkovať sa však stúpa medzi občanmi majúcimi dôveru v štátne inštitúcie, a to až na 57 percent opýtaných. „Ukazuje to, aké dôležité je dobré vládnutie, najmä v čase krízy,“ povedala analytička Globsecu a spoluautorka prieskumu Miroslava Sawirisová. Štátni predstavitelia by sa podľa nej mali zamerať na komunikáciu s verejnosťou v snahe zvýšiť svoju dôveryhodnosť.
Prieskum sa zameral aj na postoj občanov k demokracii. Až 90 percent Slovákov považuje demokraciu za správny systém pre Slovensko, váhavejší sú však pri termíne liberálna demokracia. Takmer polovica Slovákov verí, že liberalizmus a zmýšľanie západného sveta prinášajú dekadentný spôsob života, ktorý „ohrozuje naše hodnoty a identitu“, píše sa ďalej v správe.
Takéto tvrdenia „podmývajú základné demokratické hodnoty a často bývajú zneužívané politickými hráčmi v regióne,“ aj strednej Európy, myslí si analytička a spoluautorka prieskumu Katarína Klingová.
Členstvo Slovenska v NATO podporuje podľa prieskumu zhruba 61 percent opýtaných Slovákov. V porovnaní s rokom 2017 ide to nárast o 18 percent. Približne 56 percent z týchto respondentov si však myslí, že aliancia zámerne provokuje Moskvu tým, že stavia vojenské základe v okolí ruských hraníc.
Až 78 percent opýtaných Slovákov považuje Rusko za svojho „mocného slovanského brata,“ hovorí analytik organizácie Daniel Milo. Proruská náklonnosť sa okrem respondentov zo Slovenska najviac prejavila u občanov Bulharska, Srbska a Čiernej Hory.
Za bezpečnostnú hrozbu považuje Rusko a Čínu len pätina opýtaných Slovákov. Argumentujú najmä tým, že Slovensko je príliš malá krajina na to, aby sa o jej dianie Moskva a Peking zaujímali.
„To je nebezpečný prístup, ktorý je úplne v rozpore so zisteniami tajných služieb v mnohých krajinách regiónu,“ komentovala to analytička Globsecu a spoluautorka prieskumu Dominika Hajduová.
Prieskumu verejnej mienky s názvom Globsec Trendy 2020: stredná Európa, východná Európa a západný Balkán v časoch pandémie sa malo zúčastniť najmenej 1000 respondentov z deviatich krajín tohto regiónu.
Konkrétne ide o Bulharsko, Česko, Čiernu Horu, Maďarsko, Poľsko, Severné Macedónsko, Slovensko, Srbsko a Rumunsko. Uskutočnili ho na prelome septembra a októbra tohto roka.