Kým pri rusko-ukrajinskom konflikte zaujal Západ jednoznačné stanovisko a pevne sa postavil na stranu Kyjeva, vojna v Gaze mu je ľahostajná. Izraelské násilie v regióne alibisticky ospravedlňuje snahou zlikvidovať Hamas, považovaný za bezpečnostnú hrozbu pre židovský štát.

Prehliadajú pritom fakt, že Palestínčania predovšetkým v Pásme Gazy dlhodobo žijú v podmienkach, ktoré možno prirovnať ku koncentračnému táboru. Ich zlá situácia sa však od októbra 2023 zmenila doslova na katastrofálnu.

Etnické čistky
Izrael už celé desaťročia okupuje palestínske územia. Kontroluje veľkú časť Západného brehu aj Pásma Gazy a proti pôvodnému obyvateľstvu tam postupne zaviedol apartheid. Cieľom izraelských okupačných síl, ozbrojených osadníkov a ich medzinárodných spojencov je systematické vytláčanie Palestínčanov a privlastňovanie si ich území.

Na mieste ich zničených dedín a miest potom vznikajú izraelské osady. Hoci Palestínčania dúfali, že medzinárodné spoločenstvo prinúti Izrael, aby im prestal zaberať ich územie, nestalo sa tak. Podľa štatistík OSN sa v rokoch 2004 – 2007 počet nelegálnych osadníkov len na Západnom brehu strojnásobil: zo 110-tisíc na 450-tisíc. Dnes sa ich množstvo odhaduje dokonca až na 800-tisíc.

Preto možno súčasný konflikt, ktorý sa začal 7. októbra 2023 a jeho spúšťačom poslúžil útok palestínskych kománd na juh Izraela, vnímať aj v tomto kontexte. Práve to vystupňovalo agresiu voči Palestínčanom nebývalým spôsobom.

Foto: archív

Na porovnanie: podľa štatistík OSN okupačné sily a ozbrojení osadníci od januára 2008 do konca augusta 2023 zabili 6 407 Palestínčanov a 152 560 zranili. Počet zabitých Izraelčanov za rovnaké obdobie je 308, čo predstavuje pomer 21 ku 1.

Od 7. októbra 2023 však bolo podľa odhadov zabitých takmer 40-tisíc Palestínčanov, pričom skutočné číslo môže byť oveľa vyššie.

Niekoľko izraelských ministrov verejne obhajovalo vyhostenie všetkých Palestínčanov z Gazy alebo dokonca ich totálne vyhladenie. Aj premiér Benjamin Netanjahu vyzýval na etnické čistky. Minister obrany Yoav Galant vyhlásil, že v Gaze zavádzajú totálnu blokádu. „Nijaká elektrina, jedlo, voda ani palivo. Máme do činenia s ľudskými zvieratami a budeme sa podľa toho aj správať.“

Pridal sa aj prezident Jicchak Herzog, podľa ktorého „medzi civilným obyvateľstvom v Pásme Gazy nie sú nijakí nevinní ľudia“. Podobné vyjadrenia možno charakterizovať ako genocídu, ktorú medzinárodné právo vysvetľuje ako „úmysel úplne alebo čiastočne zničiť národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú“.

Izrael otvorene plánuje definitívne sa zbaviť preňho obťažujúcej prítomnosti Palestínčanov v „biblickej židovskej Svätej zemi“. Na dosiahnutie svojho cieľa používa proti civilistom medzinárodne zakázané zbraňové systémy a nedodržiava medzinárodné právo. Na Palestínčanoch pácha genocídu obludných rozmerov.

Foto: archív

Pozícia mŕtveho chrobáka
Kým Moskvu za konflikt na Ukrajine kolektívny Západ bez zaváhania odsúdil, postoj k Izraelu je diametrálne odlišný. Akýkoľvek nesúhlas s genocídou Palestínčanov je okamžite odsudzovaný.

Židovský štát si dovolila kritizovať napríklad jemenská nositeľka Nobelovej ceny za mier Tawakkul Karmánová. Na konferencii vo Vatikáne vyhlásila, že „svet mlčí pred genocídou a etnickými čistkami palestínskeho ľudu“. Izraelské veľvyslanectvo pri Svätej Stolici prakticky okamžite označilo jej vyjadrenia za klamstvá.

Po tom, ako Juhoafrická republika v decembri 2023 podala proti Izraelu žalobu, sa za Palestínčanov postavil aj Medzinárodný súdny dvor. V žalobe sa uvádza, že činy izraelských úradov predstavujú genocídu, pretože sú vykonávané s konkrétnym zámerom „zničiť Palestínčanov v Gaze ako súčasť širšej palestínskej národnej, rasovej a etnickej skupiny“.

JAR preto zároveň požiadala súd, aby zaviedol opatrenia na ochranu palestínskeho obyvateľstva pred ďalším porušovaním ich práv. Súd dospel k záveru, že Palestínčania spadajú pod ochranu dohovoru o genocíde, prakticky sa však tým nič nezmenilo.

Izrael obvinenia z genocídy odmieta. Ako poznamenal právnik, zastupujúci izraelskú stranu počas vypočutia na súde, „uspokojenie požiadaviek JAR by vyslalo signál teroristickým organizáciám, že môžu páchať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, a potom využiť Medzinárodný súdny dvor na ochranu svojich záujmov“.

Foto: archív

Medzinárodný trestný súd (ICC) už niekoľko mesiacov zvažuje vydať zatykač na lídrov Izraela, čo viaceré západné krajiny považujú za absurdné. USA vyhlásili, že Izrael nijakú genocídou nepácha. Washington jednoducho kryje židovskému štátu chrbát, nech urobí čokoľvek.

Izraelu vraj ide len o porážku Hamasu, v čom ho USA plne podporujú. Amerického prezidenta Joea Bidena pritom za tento postoj kritizujú aj jeho priaznivci. Washington dokonca zvažuje zavedenie sankcií proti ICC, ak by si dovolil vydať zatykač na predstaviteľov židovského štátu.

„Ak bude ICC povolené ohrozovať lídrov Izraela, naši by mohli byť ďalší na rade,“ uviedol predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Johnson. Dodal, že ICC nemá nijakú právomoc nad Izraelom ani Spojenými štátmi.

Aj Európska únia zaujala pozíciu mŕtveho chrobáka. Tvári sa, že nič nevidí ani nepočuje, nebola schopná dokonca ani len verbálne odsúdiť zločiny Izraela. Jej najvyšší predstavitelia odignorovali aj iniciatívu europoslancov, ktorí ich v máji vyzvali, aby na Izrael uvalili sankcie.

Nijaké sankcie sa však nekonajú. Nevidíme dokonca ani zákaz účasti športovcov na olympijských hrách, ako sa to bežne deje pri ruských reprezentantoch. Izrael si ďalej robí svojvoľnú politiku a beztrestne porušuje medzinárodné právo. V postoji k nemu sa však naplno prejavuje pokrytectvo Západu.