Na predvianočnom knižnom trhu sa objavila knižka historika a poslanca NR SR Antona Hrnka Dejiny Slovenska veselo i vážne, doplnená o vtipné ilustrácie výtvarníka a karikaturistu Milana Stana, ktorý je zároveň vydavateľom titulu.
Do života ju na pôde Bratislavského hradu uviedli predseda Národnej rady SR Andrej Danko, minister obrany Peter Gajdoš a spisovateľ Anton Hykisch. Vo výstavnej miestnosti západnej terasy Hradu plnej prominentných hostí sa krstilo netradične – soľou.
Poslanec SNS chce podľa vlastných slov knižkou osloviť predovšetkým mladých ľudí vydávajúcich sa na modernú vandrovku, na skusy do šíreho sveta. “Aby vedeli, odkiaľ sú, čo trápilo a zamestnávalo ich predkov, čo títo predkovia dosiahli, čo pobabrali. Aby si boli vedomí svojej povinnosti pokračovať v ich odkaze a aby v cudzom svete nestratili orientáciu ako Strakonický gajdoš zo známej hry.”
Milan Stano ho doplnil, že my Slováci by sme sa nemali brať až tak vážne, pretože národ, ktorý prežil toľko ako slovenský, mal by na svoju históriu pozerať trocha z vrchu, aj úsmevne. “Keď Anton Hrnko dokončil knižku, chcel, aby som tam dal vážne kresby, ktoré by reprezentovali celú našu históriu. Ja som však hovoril, že práve na ten vážny text by sa hodili kresby veselé. Veselou formou sa dá povedať omnoho viac než vážnymi citáciami,“ povedal Stano.
Podľa Hrnka nová publikácia nepredstavuje nijaké akademické dejiny – je to súhrn poznatkov o slovenskej histórii, ktoré by mal vedieť každý maturant. “Veľa ľudí si myslí, že naše dejiny sú slávne. Ja tvrdím, že naše dejiny sú normálne – také, aké boli. A boli aj heroické, aj smutné, bolo nám krivdené a krivdili sme aj my iným, to si musíme priznať.
Hrnko sa dotkol aj hľadania dátumu, keď sa začali písať slovenské dejiny. Podľa neho sa tak stalo pred 22-tisíc rokmi, keď bola vytvorená Moravianska Venuša. “Toto územie nebolo nikdy prázdne. Od mladšej doby kamennej bolo vždy kultivované a na rovnakej úrovni ako okolitá Európa.”
Spisovateľ Anton Hykisch v príhovore zaujal myšlienkou, že pred sto rokmi ešte Slovensko nebolo na mapách a dnes je predsedníckou krajinou Európskej únie. “O Slovákoch sa svet dozvedel až na Parížskej mierovej konferencii a odvtedy sme urobili obrovský skok dopredu a vyrovnali sme sa iným národom,” dodal.