Desaťčlenné plénum Ústavného súdu (ÚS) SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.
Podľa ÚS SR je verdikt slovenského parlamentu v súlade s Ústavou SR. K rozhodnutiu pripojili odlišné stanoviská k výroku Milan Ľalík a Peter Brňák a odlišné stanoviská k odôvodneniu Ivetta Macejková, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.
Na základe výroku Ústavného súdu sa môže prípad údajného zavlečenia Michala Kováča ml. dostať pred súd. Rovnako sa môže postupovať v známej kauze Technopol, kde ako obvinený figuroval syn bývalého prezidenta a ďalšie osoby.
Podľa hovorcu Okresného súdu Bratislava III, nasledujúci deň po dni vydania nálezu Ústavného súdu SR v Zbierke zákonov SR súd pridelí vec elektronickým systémom náhodného výberu novému zákonnému sudcovi, keďže sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už na súde nepôsobí.
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa, ktorý môže byť týmto rozhodnutím dotknutý, sa už pred rokmi obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ten v rozsudku z roku 2008 uviedol, že “retroaktívne zrušenie vyhlásených amnestií je neprípustné, pretože sú uverejnené v Zbierke zákonov a ich zrušenie by bolo v rozpore s princípom právnej istoty a princípom, ktorý zakazuje retroaktivitu v trestnom práve“.
Pre portál napalete.sk Ivan Lexa potvrdil, že sa na štrasburský súd obráti opätovne. “V spore Ivan Lexa vs. Slovenská republika existuje rozsudok, ktorý jednoznačne konštatoval nezrušiteľnosť inštitútu amnestií a tým pádom protiprávnosť krokov, ktoré prijala súčasná Národná rada, a pri ktorých pod tlakom politikov sekunduje aj Ústavný súd,” povedal niekdajší šéf tajnej služby. Ako dodal, spolu so svojimi právnymi zástupcami predpokladá, že medzinárodné inštitúcie potvrdia, že konanie súčasnej vládnej koalície je v rozpore s dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Rozhodnutie ÚS SR ho neprekvapilo, pretože ako povedal, “zapadá do kontextu udalostí posledných mesiacov”. Fakt, že premiér Robert Fico a vládna strana Smer pred dvomi mesiacmi razantne zmenili dvadsať rokov deklarovaný názor, že rušenie amestií je “právny suterén”, Lexa komentoval slovami:
“Urobili tak pod tlakom ulice a preto, aby prekryli vlastné kauzy Bašternák a iné, aby odvrátili pozornosť od aprílového protikorupčného pochodu a od ďalšieho, ktorý je avizovaný na začiatok júna.”
Na margo obáv, ktoré verejne prezentovali niektorí politici, najmä z SaS, že Ivan Lexa a ďalšie osoby môžu v blízkom čase opustiť Slovensko a vyhnúť sa tak trestnému stíhaniu, exriaditeľ SIS zareagoval: “Určite nikam neutekám, v žiadnom prípade im takú radosť neurobím!”