Budíte sa ráno unavení? Tento problém sa netýka iba vás, ale pomerne veľkej časti populácie. Základom je kvalitný spánok, aj jeho dostatok. Ale kedy je podľa odborníkov tá správna hodina, kedy by sme si mali ísť ľahnúť, aby sme sa na druhý deň cítili svieži a plní energie?
Kvalite svojho spánku môžete dopomôcť najmä vy sami. Dôležité je, aby ste nemali v spálni príliš teplo a odporúča sa vpustiť do miestnosti vzduch, takže nezabúdajte na vetranie. O lepší spánok sa postará aj kvalitnejší matrac, ale tiež to, keď pred spaním nebudete pozerať na televízor, do notebooku či mobilu. Nemali by ste ani konzumovať ťažké jedlá. Známym faktom, na ktorom sa odborníci zhodujú, je ten, že dospelý človek potrebuje 7 až 8 hodín spánku, aby jeho telo fungovalo tak, ako má.
Ideálny čas, keď by ste mali ísť spať, sa, prirodzene, odvíja od toho, kedy ráno vstávate. Vo všeobecnosti je však optimálnou hodinou, keď by ste sa mali odobrať do ríše snov, desiata hodina večer, radí odborník Andrew Merle. Pre väčšinu ľudí to znamená, že takto s prehľadom stihnete odporúčaných sedem až osem hodín spánku a mal by vám zostať ešte nejaký čas navyše.
Kým sa teda vyberiete do práce, nemusíte zažiť obrovský zhon a stres, no namiesto toho si môžete zacvičiť, čo je dobrým zvykom mnohých úspešných a produktívnych ľudí, uvádza portál The Huffington Post. Okrem toho sa môžete v pokoji naraňajkovať a pripraviť sa na nový pracovný deň.
Úspešný deň sa začína ešte večer v predchádzajúci deň. Nie nadarmo sa hovorí: „Ako si ustelieš, tak bude spať.“ To, ako a koľko sa vyspíte, však úzko súvisí s tým, ako sa ráno zobudíte a pomôže vám to byť efektívnejšími. Desiata hodina večerná je v podstate kompromisom, ktorý by vám nemal priveľmi ukrajovať z večera, no zároveň vám zabezpečí ráno plné energie.
Samozrejme, Merle priznáva, že čas, ktorý určil, je založený na pomerne typickom časovom harmonograme, aký má veľká časť ľudí. Pripúšťa však, že denná rutina niektorých ľudí vyzerá inak, a teda tomu musia prispôsobiť aj hodinu, kedy idú spať.