Po prelomení blokády nezaradených opozičných poslancov sa vo štvrtok podarilo otvoriť pokračovanie prerušenej mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Do rokovacej sály technici ráno priniesli dva nové rečnícke pulty a postavili ich vedľa hlavného pultu.
Po tom, ako poslanci Martin Poliačik, Jozef Mihál, Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek zabránila v prejave premiérovi Petrovi Pellegrinimu, ktorý sa na úvod prihlásil o príhovor, ho predsedajúci schôdze, predseda parlmentu Andrej Danko požiadal, aby využil jeden z dvoch nových pultov.
Následne šestica poslancov demonštratívne opustila rokovaciu sálu. Premiér Peter Pellegrini pri náhradnom rečníckom pulte ostro kritizoval skupinu poslancov, ktorí dva dni a dve noci blokovali rečnícky pult v rokovacej sále parlamentu. Podľa neho sa svojím dvojdňovým správaním možno našli „ďalších prívržencov radikálnej nedemokratickej zmeny“.
„Hanbím sa za vás, opozícia! Hanbím sa za to, ako v priamom prenose odhaľujete svoju hodnotovú a štátotvornú vyprázdnenosť,“ vyhlásil Pellegrini na úvod mimoriadnej schôdze parlamentu. Vyzval na odsúdenie bezprecedentného činu poslancov. Vyslovil presvedčenie, že im to voliči vo voľbách „spočítajú, pretože už dnes sú títo herci na hranici zvoliteľnosti, a preto sú nútení robiť takéto zúfalé činy“.
Protestujúcim poslancom premiér vytkol, že bivakovali v rokovacej sále a na sociálnych sieťach „sa pretŕčali“ v ponožkách, pyžamách a spacákoch. „Ste aj šíritelia chaosu, a preto sa nečudujte, že ruka v ruke s tým ako sa správate, vyvolávate v spoločnosti volanie po nastolení tvrdej ruky. Pretože demokracia sa aj vďaka vám môže javiť ako hlúpe ponožkové divadlo,“ povedal predseda vlády.
Plénum NR SR následne začalo rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o trinástom dôchodku, prídavkoch na deti, diaľničných známkach a o Istanbulskom dohovore. Práve spomenutý dokument mal byť podľa poslanca NR SR za SNS Stanislava Kmeca pre časť opozície dôvodom opozície zablokovať rokovanie zákonodarného zboru.
“Celý tento cirkus nebol náhodný, bol koordinovaný. Opozícii v skutočnosti nešlo ani o trináste dôchodky, o rodinné prídavky, ani o zrušenie diaľničných známok. Aj keď blokovanie mimoriadnej schôdze prezentovali ako ich snahu upozorniť na podľa nich ‘predvolebnú korupciu’ vládnych strán, všetko sa dialo pre Istanbulský dohovor.
Ak ho totiž teraz parlament odmietne, pani prezidentka už nebude mať inú možnosť, iba oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou tohto dohovoru a nebude ho ratifikovať. Tak by sa dohovor na Slovensku už nemohol nikdy otvoriť. A toho sa títo liberáli boja,” povedal Kmec pre portál napalete.sk.
“Pevne však verím, že na pokračujúcej schôdzi nakoniec zvíťazí zdravý rozum a Istanbulský dohovor parlament definitívne odmietne. Dúfam, že ľudia si počas opozičnej blokády parlamentu urobili obraz, kam by sa uberala politika a ako by vyzeralo riadenie štátu, keby sa títo ľudia dostali k moci. Dúfam, že 29. februára sa voliči správne rozhodnú,” uzavrel poslanec SNS.