Začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady SR o riešení vysokých cien energií a ďalších opatreniach na odstránenie zlyhávania verejných politík sa posunul. Ani po dvoch pokusoch sa neprezentoval dostatok poslancov a tak parlament nebol uznášaniaschopný. Predseda NR SR Boris Kollár následne zvolal poslanecké grémium, aby sa dohodli na ďalšom postupe.
Po jeho skončení Kollár oznámil, že ďalšie zisťovanie uznášaniaschopnosti bude v piatok 20. januára o 9. hodine. Ak ani tento pokus nebude úspešný, navrhované body budú presunuté na riadnu schôdzu NR SR so začiatkom 31. januára.
Mimoriadne rokovanie iniciovali opoziční poslanci. Navrhli, aby parlament prijal uznesenie o opatreniach k odstráneniu zlyhávaní hospodárskej, sociálnej, bezpečnostnej a ďalších verejných politík, zakladajúcich riziká úpadku Slovenska.
Zákonodarný zborby mal podľa návrhu okamžite schváliť realizáciu opatrení na posilnenie odolnosti hospodárstva, verejnej sféry a obyvateľov voči extrémnemu nárastu cien energií. Opozícia žiada aj prijatie zákonnej úpravy umožňujúcej výraznejšie využívanie peňažných prostriedkov Envirofondu na podporu podnikov s energeticky náročnou výrobou.
Súčasťou programu schôdze má byť tiež návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z dielne poslanca Jaroslava Karahutu, ktorý už prešiel prvým čítaním. Jeho cieľom je zvýšiť balík financií z Envirofondu na kompenzáciu nákladov na nepriame emisie CO2 pre firmy zo súčasných 7,5 percenta na 24,5 percenta príjmov z predaja emisných povoleniek.
Podľa opozičného Smeru-SD mimorriadnu schôdzu koaličné strany nechcú umožniť, lebo nevedia riešiť problémy ľudí. Koaličné OĽaNO zasa tvrdí, že snaha o schôdzu je iba marketingom opozície a zbytočným vykopávaním otvorených dverí. Na mediánom brífingu to vyhlásil predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský.
Ako povedal, vláda už rieši vysoké zálohové platby pre malých podnikateľov. Pripustil, že jestvujú aj ďalšie problémy, ktoré sa však priebežne riešia. Hospodársky výbor podľa neho schválil poslanecký prieskum na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví a v Slovenskom plynárenskom priemysle. Mimoriadne má vraj rokovať aj s dodávateľmi energií.
Predseda Smeru-SD Robert Fico pripomenul, že mimoriadnu schôdzu k vysokému rastu cien energií, ale aj potravín na Slovensku sa snažia zvolávať opakovane, ale vládna koalícia o problémoch nechce diskutovať, pretože ich nevie riešiť. „Ak dobre rátam, toto je deviata mimoriadna schôdza, ktorú sa pokúšame zvolať k problematike, ktorá trápi celý náš štát.
Koaličných poslancov s výnimkou Sme rodina kritizoval za to, že aj keď v parlamente bolo preukázateľné viac ako 76 zákonodarcov, rozhodli sa mimoriadnu schôdzu bojkotovať. „Dnes, keď sme svedkami obrovských nárastov, ktoré nemajú historické porovnanie, vidíme neochotu a nezáujem vládnej koalície komunikovať a prijímať relevantné rozhodnutia,“ vyhlásil Fico.