Striebro si väčšina z nás spája s krásnym šperkom, hodinkami či kvalitným jedálenským servisom. Nie je to však jediný spôsob jeho použitia. Alternatívna medicína ho považuje za jednu z najsilnejších prírodných antibakteriálnych látok a účinné prírodné antibiotikum. Jeho liečivé účinky hojne využívali starí Rimania či Indovia. V Ríme dokonca na dezinfekciu pridávali do nádoby s vodou striebornú mincu.
Podobný zvyk panoval v stredoveku, keď šľachta pri svojom hodovaní používala výlučne strieborné nádoby a príbory. Pre nadmerné používanie striebra však v tých časoch niektorí príslušníci bohatej vrstvy trpeli argýriou, negatívnou reakciou na vnútorné užívanie striebra. Prejavuje sa sivomodrým sfarbením pokožky, očí, nechtov, vnútorných orgánov a ďasien.
Éra antibiotík túto liečbu vytlačila takmer do zabudnutia. Striebro sa do medicíny vrátilo až v 70. rokoch 20. storočia, najmä pri liečbe popálenín. Dnes sa používa v koloidnej forme. To znamená, že jeho nanočastice sú rozptýlené v deionizovanej vode, teda bez obsahu elektrických nábojov. Sú také malé, že dokážu preniknúť až do ľudských buniek.
Koloidné striebro dokáže zničiť až niekoľko tisíc druhov rôznych choroboplodných zárodkov. Je účinné proti baktériám, plesniam, vírusom i kvasinkám. Pomáha pri chronických zápalových ochoreniach, ťažko sa hojacich ranách, psoriáze či ekzémoch.
Vnútorne sa užíva pri prechladnutí, chrípke, zápaloch, virózach či infekciách. Pomáha aj pri alergiách, salmonelóze, ochoreniach spôsobených stafylokokom alebo streptokokom, artritíde, reume, zápaloch močového mechúra i hrubého čreva. Opatrní pri jeho užívaní by však mali byť ľudia alergickí na kovy.
Koloidné striebro pôsobí liečivo pri koncentrácii od 10 do 30 ppm. Pri jeho kúpe siahnite radšej po balení v tmavom skle, nie v plastovej fľaši. Sledujte aj dátum spotreby: približne po 90 dňoch stráca svoje najsilnejšie účinky.