Nápoj, ktorý niektorí milujú, iní ho však nemôžu ani cítiť – acidofilné mlieko, alebo kýška, zakysanka či kyslé mlieko. Názov acidofilného mlieka je odvodený od baktérie, vďaka ktorej sa čerstvé mlieko zmení na acidofilné – Lactobacillus acidophilus.
Táto prospešná baktéria sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a okrem kyslého mlieka ju nájdeme aj v ďalších fermentovaných produktoch, napríklad v jogurte, kefíroch, pochúťkovej smotane či kvalitnej slovenskej žinčici. Lactobacillus acidophilus mení prostredie tak, že sa stáva nevhodným pre škodlivé baktérie.
Od čerstvého mlieka sa acidofilné líši nielen vôňou a chuťou, ale aj textúrou a konzistenciou – je husté, krémové a sýte. Okrem toho má mnoho pozitívnych vlastností, ktoré z neho robia vylepšenú formu mliečneho nápoja. Lactobacillus acidophilus premieňa laktózu na jednoduché cukry, vďaka čomu je kyslé mlieko vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Konzumácia kyslého mlieka pomôže aj tým, ktorí po vypití klasického mlieka trpia žalúdočnými či tráviacimi ťažkosťami. Acifofilné mlieko obsahuje menej tuku, je plné vitamínov, minerálov a pri poctivej výrobe a skladovaní aj živej kultúry laktobacilov.
Na sto gramov obsahuje tento nápoj 110 kcal, 2,5 g tuku, 13 g sacharidov a 8 g proteínov. Okrem toho pokryje desať percent dennej potreby vitamínu A, štyri percentá vitamínu C a až 30 percent vápnika.
Okrem tráviacich ťažkostí acidofilné mlieko odstraňuje negatívne efekty niektorých liečiv, keďže obnovuje mikroflóru v črevách. V kombinácii s vhodnou liečbou pomáha pri migréne, problémoch s močovými cestami, rôznych infekciách, ale aj pri zníženej hladine vápnika v organizme.
Baktéria Lactobacillus acidophilus okrem posilnenia celkovej imunity organizmu bojuje napríklad s enterohemoragickou Escherichia coli, zlatým stafylokokom či salmonellou. Pôsobí aj proti kvasinkovým infekciám.
