Pred sudkyňou Okresného súdu Bratislava I pokračoval civilný súdny spor medzi Jaroslavom Haščákom zo spoločnosti Penta a poslancom Národnej rady (NR) SR Milanom Krajniakom. Haščák, ktorý je v tomto prípade žalobcom na ochranu osobnosti, sa na pojednávanie nedostavil a zastupoval ho jeho právny zástupca.
Ako svedok sa na pojednávanie dostavil aj jeden z dvoch predvolaných svedkov – bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa. Krajniak na pojednávanie prišiel. Právny zástupca Haščáka požiadal o vylúčenie verejnosti, teda aj prítomných novinárov z pojednávania. Sudkyňa napokon návrhu nevyhovela. „Mám neutrálny postoj k vylúčeniu verejnosti. Ide už o piate pojednávanie,“ uviedol Krajniak.
Žalobca sa domnieva, že žalovaný Krajiniak na svojej webovej stránke Posledný križiak zasahoval do jeho osobnostných práv. Podľa slov právneho zástupcu Haščáka, v jednom z dvoch článkov mal napísať, že jeho klient sa mal údajne snažiť „dať dole“ (teda zavraždiť) Krajniaka. Predmetom žalôb sú dva články.
“Deväťdesiate a osemdesiate roky sa vracajú na Slovensko. Presne v čase 25. výročia Nežnej revolúcie. Okrem iného ma prišiel varovať pomerne vystrašený človek, že ma ‘Slávo’ s ‘Ivanom L.’ chcú dať dole. Vraj to má vyzerať ako nehoda. Tak som na základe tohto a viacerých iných varovaní začal chodiť s ochrankou. Ako križiak som rozhodnutý nepredať svoju kožu lacno,“ napísal Krajniak v článku, ktorý je predmetom sporu.
„Čítal som výstupy na stránkach Posledný križiak. Čítal som ich približne tri – štyri roky dozadu. Vtedy žalovaný ešte nebol poslancom NR SR. Pokiaľ si spomínam, išlo o sériu článkov. Môj subjektívny názor je, že išlo o kritické až nenávistné články voči spoločnosti Penta a voči osobe Haščáka,“ povedal Lexa.
„Pána Haščáka poznám dobre a pána Krajniaka vidím po prvý raz. Krajniak mal prísť do reštaurácii s bodygardmi, kde bol Haščák s priateľmi a po nociach mu ešte okrem článkov vyvolával,“ dodal ďalej Lexa. „Je absurdná predstava, že by sme plánovali s pánom Haščákom vraždu pána Krajniaka. Nikdy sme sa nerozprávali, že by sme ho mali ‘dať dole’,“ povedal ďalej exriaditeľ SIS.
„Žalobca nikdy v trestnom oznámení na moju osobu nehovoril o nebezpečnom prenasledovaní, nikdy netvrdil, že by som mu niekedy telefonoval,“ zdôraznil Krajniak. Obhajca Krajniaka sa spýtal svedka, či bol niekedy stíhaný, alebo je stíhaný odsúdený, aby bola posúdená jeho dôveryhodnosť.
„Proti mojej osobe bolo vedených 15 súdnych žalôb. Absolvoval som všetkých 15 na rozličných stupňoch súdov. Všetky súdy ma oslobodili. Pritom som ich absolvoval za pontifikátu exministra vnútra Daniela Lipšica. Po zrušení jednej amnestie bude prebiehať súd, teším sa na naň,“ dodal Lexa. Po vypočutí druhého svedka sudkyňa odročila pojednávanie na 16. novembra. Haščák a jeho právny zástupca požadujú od Krajniaka len ospravedlnenie a nie finančné odškodnenie.“