Ministerstvo vnútra ešte pod vedením Denisy Sakovej objednalo z Číny milión krvných rýchlotestov na koronavírus za 9 miliónov eur. Súčasný premiér Igor Matovič to ostro skritizoval a tvrdí, že sú predražené a nepotrebné.
„Ja už mám normálne husiu kožu pri tých rýchlotestoch. Máme ich haldu a nemáme s nimi čo robiť. Tieto rýchlotesty sú nepoužiteľné. A zrazu pozerám, že milión. Pozerám za koľko, že 8,90 eur. V Číne to kúpite za dve. Čiže 4 a pol krát drahšie, milión rýchlotestov.“ Ako dodal, testy za deväť miliónov “môžeme vyhodiť rovno do Dunaja”.
Kým však slovenský premiér krvné rýchlotesty z Číny odmieta, iné krajiny ich súrne zháňajú. Exministerka vnútra Denisa Saková v reakcii na Matovičove slová povedala, že hneď po spomenutom Matovičovom vyhlásení jej zatelefonoval český minister vnútra Jan Hamáček, že testy od SR okamžite kúpi.
Túto informáciu potvrdilo aj české ministerstvo vnútra. „Môžeme potvrdiť, že minister vnútra Jan Hamáček hovoril s Denisou Sakovou. V prípade, že SR nebude mať o rýchlotestery záujem, ČR je pripravená ich odkúpiť. V tomto zmysle tiež Hamáček informoval slovenského premiéra,“ vyjadrila sa hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová pre portál HNonline.
„S ich funkčnosťou sme spokojní. Som presvedčený, že je to otázka metodiky a ministerstvo zdravotníctva ju asi ešte upresní,“ povedal pre HNonline Hamáček. Zároveň zdôraznil, že testy už dobre fungovali v krajinách, ktoré koronavírusovú epidémiu zvládli. Krvné rýchlotesty zháňa aj Švajčiarsko.
Počet nakazených koronavírusom vo Švajčiarsku naďalej rýchlo rastie – v súčasnosti je infikovaných viac ako 9 000 ľudí. Počet nenahlásených prípadov je však pravdepodobne oveľa vyšší.
„Nový pán premiér nerozumie realite,“ napísala Denisa Saková na sociálnej sieti a dodala, že ju veľmi mrzí, že “namiesto spolupráce a riešenia situácie sa len očierňujeme”. Pripomenula, že v konfrontačnom duchu sa začína každá tlačová konferencia predsedu vlády.
Doplnila, že Matovičom spomenuté rýchlotesty pomohli vyhrať nad koronavírusom v Číne. “Sú to presne tie testy, ktoré nakupuje celý svet, ak by mal nastať taliansky scenár. Ešte aj samotná pravá ruka premiéra – vedec Robert Mistrík – tieto testy nezatracuje,“ uviedla.
Kým štandardné génové testy na nový koronavírus sú drahé, zdĺhavé a vyšetrí sa iba pár stoviek možno pár tisíc ľudí denne, krvné rýchlotesty môžu byť aplikované v krátkom čase miliónom ľudí, ktorí ochoreli a nevedia, či majú chrípku alebo COVID-19. Možno tak predísť nekontrolovanému šíreniu nákazy.