Na december je naplánované stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s japonským premiérom Šinzó Abem. Štátnici by mali diskutovať o podmienkach, za akých by sa Japonsku vrátila časť Kurilských ostrovov obsadených Sovietskym zväzom v roku 1945. Krajiny doteraz neuzavreli mierovú dohodu, a tak sú stále vo vojnovom stave.
V prípade dohody o ostrovoch investuje Japonsko miliardy dolárov do vývoja ťažby nerastných surovín na Ďalekom východe v Rusku. „Táto dohoda by pomohla Japonsku posilniť dodávky energie a zlepšiť vzťahy s jeho severným susedom,“ píše USA Today. „Môže to však viesť ku konfliktu so Spojenými štátmi, ktoré sa snažia potrestať Rusko za pripojenie Krymu a podporu separatistov na východnej Ukrajine.“
„Tento Abeho krok nesie so sebou niekoľko vážnych rizík, pretože napätie medzi Západom a Ruskom je veľmi vysoké,“ upozorňuje James D. J. Brown z tokijskej Temple University. Predpokladá, že v dlhodobom horizonte môže byť bližší vzťah medzi Tokiom a Moskvou „cenný pre Spojené štáty, pretože by mohol odvrátiť blízke partnerstvo Číny a Ruska“.
Počas májového stretnutia s japonským premiérom navrhol Putin osembodový plán hospodárskej spolupráce medzi oboma krajinami, obsahujúci aj investície do Ďalekého východu v rámci projektov v oblasti energetiky a infraštruktúry. Šinzó Abe je pripravený na výmenu dvoch menších ostrovov za mierovú dohodu a neskôr mieni viesť rokovania o dvoch veľkých ostrovoch. Zvažuje aj možnosť spolufinancovania správy niektorých, prípadne aj všetkých ostrovov.