Na východe Slovenska v pondelok večer v čase o 20:23 pocítili obyvatelia niekoľkosekundové otrasy. Objavilo sa o tom množstvo informácií na sociálnych sieťach. Podľa neoverených informácií sa epicentrum zemetrasenia malo nachádzať severne od Vranova nad Topľou. Iné správy hovoria o epicentre v blízkosti Humenného.
Otrasy zaznamenali aj v Prešove, Košiciach, Snine, Trebišove, Svidníku, Sobranciach či v Bardejove. Ľudia bývajúci na vyšších poschodiach panelákov vnímali trasenie sa stien a kývanie budov.
V niektorých bytoch popadali zo stien obrazy, z nábytku padali predmety, rozbíjalo sa sklo a porcelán. V mnohých prípadoch občania hlásili praskliny v múroch, ale aj väčšie škody na nehnuteľnostiach, vážne poškodené sú viaceré rodinné domy.
Podľa svedectiev na sociálnych sieťach boli na niektorých miestach zemské otrasy spojené so silnými ranami. Obyvatelia neraz vyšli von pred svoje príbytky v pyžamách a mali obavy sa vrátiť späť, keďže očakávali dotrasy.
Na vodnej nádrži Domaša sa v dôsledku zemetrasenia uvoľnila výletná loď, hasičom sa ju však podarilo opäť ukotviť. Automatický systém na Domaši nezaznamenal narušenie hrádze. Médiá o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.
Slabšie otrasy pocítili aj obyvatelia v rôznych lokalitách stredného Slovenska. „Triasol sa nám celý gauč, aj kľúče v zámke. Stalo sa to asi desať minút pred pol deviatou,” povedala pre portál Aktuality.sk obyvateľka jednej z bytoviek na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
Bulharská služba Meteo Balkans uviedla, že zemetrasenie malo silu 5,1 Richterovej stupnice a na povrch preniklo z hĺbky desiatich kilometrov. “Naposledy sme tu mali zemetrasenie s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi. Takže na naše pomery je to silné,“ povedal novinárom vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay s tým, že takéto zemetrasenie môže spôsobiť škody.