Spoločné manévre juhokórejskej a americkej armády sú generálka na inváziu, hnevá sa Severná Kórea. Pentagón a Soul však manévre odmietajú zastaviť. Pchjongjang obvinil Spojené štáty, že v rámci manévrov rozmiestňujú smrtiace zbrane a nacvičujú operácie zamerané na odstránenie severokórejského vodcu Kim Čong-una.
„Vojenské napätie na Kórejskom polostrove dosiahlo extrémny vrchol. Nikto nemôže zaručiť, že tieto mohutné sily koncentrované v Južnej Kórei sa nezapoja do skutočnej vojnovej akcie,“ píše sa v severokórejskom vyhlásení. „A čo viac, vysokopostavení bossovia imperialistického agresora z USA prileteli do Južnej Kórey, aby sa zapojili do tajných rozhovorov.“
Severokórejská armáda vyhlásila, že na 11-dňové manévre odpovie „nemilosrdnou odplatou a bezohľadným trestom“. Agentúra AP však považuje takú možnosť za nepravdepodobnú.
Atmosféra na Kórejskom polostrove je v posledných týždňoch mimoriadne napätá. KĽDR tento rok otestovala dve medzikontinentálne rakety, ktoré by mohli zasiahnuť územie USA a pripustila útok na Guam. Americký prezident Donald Trump zase krajine pohrozil „ohnivou zlobou“ a Soul sa obáva, že by sa mohol uchýliť k preventívnemu úderu na KĽDR.
Na súčasných manévroch sa zúčastňuje 17 500 amerických a 50-tisíc juhokórejských vojakov. Namiesto ostrej paľby, presunov tankov či iného nácviku boja v teréne sedia dôstojníci pri počítačoch a nacvičujú, ako viesť bitku. Súčasťou sú aj simulácie, ktoré majú obe krajiny pripraviť na prípadnú vojnu.
Severná Kórea často na manévre reaguje zbrojnými testami. Vlani Pchjongjang počas manévrov otestoval balistickú strelu odpaľovanú z ponorky a týždeň po skončení juhokórejsko-amerického cvičenia uskutočnil svoju piatu, zatiaľ najväčšiu jadrovú skúšku.