Národná rada SR už druhýkrát odsúdila ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine a vyjadrila podporu nezávislosti a zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijalo plénum slovenského zákonodarného zboru. NR SR uznesením zároveň označuje súčasný ruský režim za teroristický a Rusko ako štát podporujúci terorizmus.
Poslanci odsúdili tiež “vyhrážky Ruska o použití jadrových zbraní”. NR SR uznesením vyjadrila, že neuznáva konanie ani výsledky referend v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny, pričom považuje územia naďalej za súčasť Ukrajiny.
Parlament tiež vyjadril podporu úsiliu kolektívneho Západu o zostavenie “osobitného tribunálu pre stíhanie zločinov agresie a podporu pre stíhanie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov”. Zároveň “odsudzuje hybridnú vojnu vedenú Ruskom aj na území Slovenska”.
Vyzýva pritom orgány činné v trestnom konaní, tajné služby a ďalšie kompetentné orgány, aby hrozbu nepodceňovali, ale proti nej účinne zakročili v záujme udržania bezpečnosti a demokracie na Slovensku.
Z prítomných 120 poslancov 78 hlasovalo za prijatie uznesenia, 12 hlasovalo proti, 23 sa zdržalo hlasovania a 7 nehlasovalo. Za schválenie bola väčšina poslancov bývalej koalície, proti prítpomní nezaradení poslanci z hnutia Republika a ĽSNS, Milan Kuriak z OĽaNO a Ľuboš Blaha a Marián Kéry zo Smeru-SD. Väčšina poslancov Smeru sa pri hlasovaní zdržala.
Na časť uznesenia, označujúceho Ruskú federáciu za štát podporujúci terorizmus, na sociálnej sieti a v komentári pre portál napalete.sk kriticky reagoval bývalý poslanec NR SR a súčasný poradca predsedu NR SR Anton Hrnko.
“Nikto, kto má len trochu rád svoju vlasť, svoju krajinu, svoju domovinu, nemôže zaťažovať prítomnosť a budúcnosť svojej krajiny nepremyslenými, hlúpymi, nič neznamenajúcimi teatrálnymi vyhláseniami proti krajine, ktorá bola, je aj zostane veľmocou, ovplyvňujúcou našu existenciu teraz i v budúcnosti.
Môžeme si myslieť o aktuálnom Rusku hocičo, môžeme ho odsudzovať za všetko možné i nemožné, ale nemali by sme zabúdať, že raz sa môže stať, že jeho predstavitelia budú rozhodovať o našom bytí a nebytí, a potom nám všetko spočítajú,” napísal Hrnko.