Podobne ako v ďalších slovenských mestách sa v centre Bratislavy – na Námestí SNP – v piatok podvečer zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko spoločne žiadali predčasné voľby na Slovensku a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zhruba dvojhodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty. Organizátori odhadli, že demonštrácie sa zúčastnilo viac ľudí ako minulý piatok.
Ľudia na zhromaždení opakovane skandovali heslá ako „Dosť bolo Smeru“ či „Predčasné voľby“ a štrngali kľúčmi. Viacerí držali v rukách transparenty s nápismi, ktoré vyzývali k spravodlivosti a slušnosti v krajine či k odchodu súčasnej vlády. Zhromaždenia mali podľa organizátorov v desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí opäť pripomenúť, že je legitímnou požiadavkou občanov, aby žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom a kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin.
„To, čo sa vo štvrtok stalo, považujeme len za výmenu figúrok. Robert Fico sám povedal, že nikam nejde. Požiadavka zhromaždenia je preto vytvorenie novej dôveryhodnej vlády, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb,“ povedal pre TASR jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Nagy.
Na pódiu vystúpili viacerí hudobníci a herci. Herec Juraj Kemka povedal, že spoločnosť nepotrebuje od súčasnej vlády „kozmetické úpravy“, chce slušnú krajinu. Bývalý dlhoročný parlamentný poslanec František Mikloško vyhlásil, že revolúciu, ktorú začali rodičia, musia teraz dokončiť ich deti.
„V týchto dňoch sa zrodil generačný výkrik a ideál. Marec 2018 si navždy zapamätáme, bude strašiť tých, čo chcú zneužiť svoju moc,“ skonštatoval. Slovensko musí podľa jeho slov zostať krajinou slobodných ľudí. Podľa herca Lukáša Latináka sa stále nevyriešila ani vražda novinára a ani kauzy, na ktoré upozornil. „Oni naťahujú čas a potrebujú nejaké dva roky na to, aby upratali za sebou. Je mi z toho smutno, ale to čo vidíme dnes na námestí, nám dáva nádej,“ uviedol.
Organizátori Karolína Farská a Juraj Šeliga na záver akcie vyzvali poslancov koalície, aby sa medzi nimi našli štyria, ktorí by nevyslovili dôveru vláde premiéra Pellegriniho. “Dnes hľadáme štyroch spravodlivých z radov koalície, štyroch slušných ľudí, ktorí vypočujú hlas svedomia a nezahlasujú za vládu pána Pellegriniho. Sme za slušné Slovensko a silný právny štát!,” povedali pred hromaždeným davom Farská a Šeliga.
Po oficiálnom skončení zhromaždenia sa niekoľko desiatok ľudí presunulo pred Úrad vlády SR, kde skandovali heslá, ukladali transparenty pred hlavnú bránu či zapaľovali sviečky. Nie je jasné, či sa zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko uskutočnia aj na budúci týždeň. Organizátori budú o ďalších krokoch informovať.
Piatkové verejné protestné zhromaždenie v centre Bratislavy malo pokojný a nerušený priebeh. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave, ktoré pomáhalo s bezpečnosťou podujatia. „Polícia počas verejného zhromaždenia nebola nútená zakročovať,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.
Výnimkou bol iba prípad vodiča, ktorý s nákladným autom zastavil pred hlavným vchodom Úradu vlády SR. „Tu sa následne pokúsil vysypať hnoj z korby motorového vozidla na pietne miesto pred hlavnou bránou nádvoria Úradu vlády,“ opísala incident Slamková. Policajti mužovi v konaní zabránili, následne bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie, kde s ním boli vykonané potrebné úkony, vysvetlila policajná hovorkyňa. Jeho auto bolo zaistené.