Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že USA už nebudú považovať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné. „Po dôkladnom preštudovaní všetkých strán právnej debaty dospeli Spojené štáty k záveru, že zakladanie izraelských osád na Západnom brehu Jordánu nie je samo osebe v rozpore s medzinárodným právom.“
Zmene politiky Washingtonu v tejto otázke predchádzala analýza vypracovaná právnym oddelením ministerstva. Vznik analýzy podnietilo rozhodnutie administratívy predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu z decembra 2016 podporiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podľa ktorej je budovanie židovských osád v Predjordánsku v „jednoznačnom rozpore“ s medzinárodným právom a nemá „nijakú právnu validitu“.
V roku 1978 administratíva 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera vyhlásila, že židovské osady sú v rozpore s medzinárodným právom, jeho nástupca v Bielom dome Ronald Reagan však toto rozhodnutie o štyri roky neskôr zrušil.
Európska únia sa od rozhodnutia Spojených štátov dištancovala. „Postoj Európskej únie k izraelskej politike budovania osád na okupovanom palestínskom území ostáva nemenný,“ uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Osídľovanie tohto územia je nezákonné a podkopáva „vyhliadky na trvalý mier“ aj životaschopnosť riešenia dvoch štátov.
Mogheriniová vyzvala Izrael, aby s výstavbou osád v Predjordánsku prestal. Zmena politiky tak stavia USA v tejto veci do konfliktu s EÚ a v podstate aj so zvyškom sveta a odporuje tiež spomínanej rezolúcii BR OSN.
Palestínska samospráva rozhodnutie Spojených štátov odsúdila. Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása Nabíl abú Rudajná uviedol, že Washington „nie je kvalifikovaný ani oprávnený na to, aby rušil rezolúcie v oblasti medzinárodného práva a nemá právo prisúdiť zákonnosť nijakému izraelskému osídľovaniu“.
Naopak, americký krok privítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podľa ktorého takáto zmena politiky USA „napráva historickú neprávosť“ týkajúcu sa zhruba 600-tisíc izraelských osadníkov žijúcich v Predjordánsku a východne od Jeruzalema – medzi tamojšou populáciou zhruba 2,9 milióna Palestínčanov.
„Táto politika odráža historickú pravdu, že Židia nie sú v Judsku a Samárii zahraničnými kolonistami,“ uviedol Netanjahu používajúci pre Predjordánsko biblické termíny. „V skutočnosti sa voláme Židia (hebrejsky Jehudi – judský, pochádzajúci z Judska), pretože sme ľudom Judska,“ dodal.