Rozhovory o brexite sa posúvajú do ďalšej fázy. Rozhodli o tom predstavitelia ostatných krajín EÚ na samite v Bruseli. Momentálne sa rokuje o podrobnostiach prechodného obdobia po britskom odchode z Európskej únie. Nemalo by vraj trvať dlhšie ako do konca roku 2020 a až dovtedy by mala Británia zotrvať v colnej únii aj na jednotnom trhu so všetkými pravidlami.
Od konca marca 2019 však už bude pre EÚ takzvanou treťou krajinou, a tak nebude mať zastúpenie v orgánoch, inštitúciách ani iných subjektoch únie. V prechodnom období bude Londýn zároveň podliehať dohľadu agentúr EÚ, Európskej komisie aj únijného súdu. Jediným právnym základom na prechodné obdobie je pritom „rozvodový“ článok 50 Lisabonskej zmluvy.
Podľa plánu britskej centrálnej banky budú európske banky môcť aj po brexite fungovať v Británii v rovnakom režime ako predtým. Na finančné ústavy by sa nemali vzťahovať nijaké obmedzenia. V Londýne má svoje pobočky vyše sto bánk, sídliacich v inej krajine EÚ.
Niektorí odborníci považujú prístup únie k brexitu za odstrašujúci. Firmy, donedávna pôsobiace v Spojenom kráľovstve, už teraz presúvajú svoje aktivity i zamestnancov na kontinent. To prispieva k poklesu libry a sťahovaniu občanov únie späť do ich domovských krajín.