Podľa nového prieskumu verejnej mienky by podporovatelia nezávislosti Škótska od Veľkej Británie získali v blížiacich sa voľbách do decentralizovaného parlamentu rekordnú väčšinu, čo by podľa politických pozorovateľov znamenalo zvýšenie spoločenského a politického tlaku na odchod päťmiliónovej krajiny zo Spojeného kráľovstva.
Škótska premiérka a predsedníčka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová avizovala, že požiada o mandát na vyhlásenie ďalšieho referenda o nezávislosti, ak jej strana dosiahne vo voľbách 6. mája dobré výsledky.
Britský premiér Boris Johnson však nový plebiscit odmieta. Aby sa mohol konať, musel by s ním súhlasiť, Johnson má však k nemu odmietavý postoj. Vyhlásil, že na nové hlasovanie o nezávislosti nie je dôvod, keďže škótski voliči ju v roku 2014 odmietli.
Škóti sa v referende v spomenutom roku vyjadrili proti nezávislosti v pomere 55 ku 45 percent, ale brexit a nezvládanie koronakrízy britskou vládou posilnili podporu SNP. Podľa agentúry Savanta ComRes by v novom referende za škótsku nezávislosť hlasovalo 57 percent ľudí.
Podľa prieskumu agentúry Savanta ComRes, ktorú uverejnil denník The Scotsman, by Škótska národná strana mala v škótskom parlamente získať 71 zo 129 kresiel, teda o osem viac než v posledných voľbách v roku 2016. Naposledy táto strana získala väčšinu v roku 2011, keď pod vedením bývalého lídra Alexa Salmonda obsadila 69 kresiel.
Ak by Škótsko hlasovalo za nezávislosť, znamenalo by to, že Spojené kráľovstvo by vo chvíli, keď zápasí s dosahmi brexitu, prišlo o tretinu svojho územia a o takmer desatinu obyvateľstva.
Podľa prieskumu by Johnsonova Konzervatívna strana mohla v škótskom parlamente stratiť 14 kresiel a opozičná Strana práce tri; znamenalo by to 17 kresiel pre konzervatívcov a 21 pre labouristov.