Je priskoro hodnotiť výsledky helinského samitu Putin – Trump. Až dianie na medzinárodnej scéne v najbližších dňoch a týždňoch naznačí, na čom sa obaja lídri dohodli. V ruskej tlači už však vyšli prvé komentáre. Portál Vzgljad začína svoj komentár slovami ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý uviedol, že pred stretnutím s Trumpom nemal nijaké osobitné očakávania a očakával, že pôjde o prípravné stretnutie, pričom plánoval hlavné rozhovory viesť na nasledujúcich stretnutiach.
“Uskutočnilo sa to však inak, rozhovor bol naozaj veľmi zmysluplný,” uviedol Putin. Ruský prezident potom dodal, že rozhovor s Trumpom sa uskutočnil v partnerskej a priateľskej atmosfére. Obaja prezidenti mohli prediskutovať všetky otázky, ktoré vopred pripravili ich asistenti. Na riešení niektorých otázok sa zhodli, v niektorých ohľadoch obaja prezidenti k zmysluplnému konsenzu nedospeli.
Otázku sankcií obe hlavy štátov hlbšie neposudzovali. Tie boli posudzované v kontexte obchodného záujmu o normalizáciu hospodárskych vzťahov. Ruský prezident porovnal podiel EÚ a USA na ruskom trhu. Sankciami trpí najmä EÚ, objem vzájomného obchodu Ruska a USA je približne 10-násobne menší ako medzi Ruskom a EÚ. Putin povedal, že je to výsledok politiky presadzovania sankcií z americkej strany a bolo by potrebné sa nad týmto problémom zamyslieť.
Prezidenti sa dohodli na potrebe vytvoriť nejakú štruktúru, alebo výbor, ktorého členmi by boli biznismeni z oboch krajín, s cieľom zlepšiť vzájomné vzťahy v ekonomickej oblasti, riešenie tejto situácie však musí prijať politická garnitúra oboch krajín. Vladimír Putin vyzdvihol u Donalda Trumpa schopnosť počúvať a prijímať argumenty, čo mu však nebráni aj naďalej trvať na svojej vízii riešenia sporných otázok.
“Donald Trump je veľmi kvalifikovaný človek a má prehľad. Mnohí ho považujú v prvom rade za biznismena, ja som presvedčený že to tak nie je, je v prvom rade politik”, uviedol na adresu šéfa Bieleho domu ruský prezident. Putin je presvedčený, že Trump vie počúvať a vycítiť to, čo od neho očakáva americký volič.
Ruský portál si všíma aj prvé kritické komentáre na adresu amerického prezidenta v USA. Samozrejme, približne dvojhodinový rozhovor za zatvorenými dverami vyvolal vo Washingtone u protitrumpovských elít vlnu hystérie, konštatuje Vzgljad. “Trump sa odvďačil Putinovi za pomoc vo víťazstve v prezidentských voľbách, to čoho sme svedkami je zrada a hanba USA”, cituje portál denník Washington Post.
“Putin a Trump našli spoločný jazyk a verejne prisľúbili, že sa budú stretávať aj naďalej. Nie je to nič iné ako zrada. Nestačí, že Trumpove komentáre sú slaboduché, Putin si ho skrátka strčil do vrecka. Patrioti – republikáni, kde ste?” Tieto slová zasa patria bývalému šéfovi CIA Johnovi Brennanovi, ktoré si Vzgljad prečítal v jeho príspevku na Twitteri.
Aj ďalšie citáty svedčia o protitrumpovskej hystérii po samite v Helsinkách: “Sme svedkami najhoršieho vyhlásenia amerického prezidenta pred ruským vodcom, aké kto v histórii videl” (CNN). “Ide o najhoršie vystúpenie najhoršieho amerického prezidenta, aké som počas svojho života zažil” (John Mc Cain). “Treba preskenovať loptu z MS 2018, ktorú daroval Putin Trumpovi, a nedopustiť, aby sa dostala do Bieleho domu” (Lindsey Graham).
Bývalý veľvyslanec Ruska v USA Vladimir Lukin v interview pre Vzgljad uviedol, že neočakáva, že by sa v najbližšom čase zmenila rétorika Washingtonu na adresu Moskvy. Kritika Trumpa v USA bude podľa neho určite rásť. Lukina zaujala Trumpova veta: “Mám veľkú dôveru k predstaviteľom americkej rozviedky, no poviem vám, že Putin bol dnes veľmi presvedčivým vo svojích argumentoch”. Tým spochybnil dôveru k členom americkej tajnej služby, myslí si exveľvyslanec.
Ruský amerikanista Dmitrij Drobnickij takisto neočakáva okamžitú zmenu vo vzťahoch Rusko a USA. Podľa ruského politológa Dmitrija Orlova Trump bude musieť čeliť obrovskej vlne kritiky a bezprecedentnému tlaku zo strany protitrumpovských zoskupení. CNN s odvolaním sa na svoje skryté zdroje uviedla, že Trumpova tlmočníčka Marina Grossová bude po návrate do Spojených štátov vypočutá špeciálnou komisiou, členovia protitrumpovskej opozície potrebujú podrobiť Trumpa prísnej kontrole a kritike. V USA sa evidentne zvyšuje napätie a americká spoločnosť sa čoraz väčšmi polarizuje, čo môže mať pre krajinu veľmi nebezpečné dôsledky.