Keď rektor Karlovej univerzity Tomáš Zima na začiatku koronavírusovej epidémie v apríli vyzval českú vládu, aby nepreháňala s najrôznejšími opatreniami a uzatváraním ekonomiky, zožal za to obrovský mediálny ohlas a množstvo súhlasných aj kritických reakcií.
Dnes s ministrami mnohé opatrenia konzultuje a má tak na ich rozhodnutia určitý vplyv. Neprestáva však tvrdo kritizovať české ministerstvo zdravotníctva, ktoré od 1. septembra znovu spustilo povinnosť nosiť rúška vo verejných budovách, hromadnej doprave či v reštauráciách.
„Nič to nerieši. Vírus to nezabije. Rúška plošne nepomáhajú. Epidemiológovia tvrdia opak. WHO zmenila stanovisko: najprv tvrdila, že nepomáhajú, teraz podľa nej zase pomáhajú. Ak nejaká inštitúcia obráti počas mesiaca svoj názor o 180 stupňov, nie je vierohodná.
Položím vám inú otázku: Prečo sme nenosili rúška minulú jeseň, keď bola chrípková epidémia, na ktorú zomrelo viac ľudí ako na koronavírus?“ vyhlásil Tomáš Zima pre MF Dnes. Dodáva, že pred pričastým používaním rúšok mnohí odborníci pľúcneho lekárstva varujú. Sú totiž často zdrojom infekcie.
„Rúška by mali byť povinné v kritických inštitúciách, ktorými určite nie sú školy.“ Prekvapil aj veľmi kritickým pohľadom na očkovanie proti COVID-19. „Teraz tu máme akurát súťaž farmaceutických firiem a ľudí, ktorí budú presadzovať plošné očkovanie, aby z toho mali benefity.“
„Na chrípku je zaočkovaných asi 8 percent populácie. A ľudia aj tak na tú chorobu zomierajú. Viete, aký to bude krásny biznis? A načo to bude? Plošné očkovanie na COVID-19 je pri súčasnom stave nezmysel.“
Podľa neho nie je potrebné, aby bol mladý a zdravý jedinec očkovaný proti COVID-19. V absolútnej väčšine prípadov totiž toto ochorenie prebieha úplne bezpríznakovo, a to u 80 až 90 percent ľudí. Očkovať by sa mali len ohrozené skupiny obyvateľov. Lenže potom by ten biznis už nebol taký krásny…