Počas rozhovorov o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, tiež známom ako TTIP, urobili strany v uplynulých rokoch veľmi malý pokrok. Cieľom plánovanej dohody bolo odstrániť niektoré zostávajúce prekážky v obchodovaní medzi EÚ a USA a vytvoriť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.
Štrnáste kolo rokovaní medzi americkými a úradníkmi EÚ sa konalo v Bruseli v júli a bolo už tretie za posledných šesť mesiacov. V kuloároch sa povráva, že sa rozhovory dostali do slepej uličky pre znepokojenie Európanov nad dôsledkami TTIP a neochotu americkej strany akokoľvek meniť návrh zmluvy.
Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel si myslí, že „rokovania so Spojenými štátmi v podstate zlyhali, hoci nikto to naozaj neprizná. Zlyhali, pretože my Európania sa nechceme podriadiť americkým požiadavkám“. Dodal, že počas 14 kôl rokovaní sa strany nedohodli ani na jedinej spoločnej kapitole z 27 diskutovaných.
Zástancovia TTIP tvrdia, že táto zmluva obom stranám prinesie okrem iného rýchlejší hospodársky rast. Niektoré krajiny Európskej únie však majú proti dohode námietky. Bojuje proti nej aj množstvo aktivistov a ďalších skupín – podľa nich aj pre netransparentnosť a množstvo negatívnych dôsledkov na poľnohospodárstvo a životné prostredie.