Rusko bude akúkoľvek balistickú raketu vypálenú smerom na svoje územie vnímať ako atómový útok, ktorý si vyžiada aktivizáciu ruského jadrového potenciálu. Oznámil to generálny štáb ruskej armády v článku v denníku Krasnaja zvezda.
„Informácia o vypustení rakety bude postúpená vojensko-politickému vedeniu Ruska, ktoré v závislosti od situácie určí rozsah odvetných opatrení ruských atómových síl,“ píše sa v článku. Varovanie je adresované Spojeným štátom, ktoré pracovali na vývoji nejadrových zbraní s dlhým doletom.
Článok nadväzuje na zverejnenie ruskej politiky proti jadrovému zastrašovaniu v júni tohto roku. Doktrína predpokladá použitie atómových zbraní v reakcii na konvenčný útok zameraný na dôležitú infraštruktúru krajiny.
Autormi sú generálmajor Andrej Sterlin, vedúci operatívnej správy hlavných operácií generálneho štábu ruských ozbrojených síl, a Alexandr Chriapin, vedecký pracovník Centra vojensko-strategického výskumu Vojenskej akadémie generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie.
V článku konštatujú, že neexistuje spôsob, ako zistiť, či je prichádzajúca balistická strela vybavená jadrovou alebo konvenčnou hlavicou, preto ju ruská armáda bude považovať za atómový útok. Vzťahy medzi USA a Ruskom sú momentálne najhoršie od konca studenej vojny.
Moskva považuje za najväčšiu hrozbu protiraketový obranný program pod vedením USA a plány Spojených štátov umiestniť zbrane na obežnej dráhe Zeme. Cieľom článku je jednoznačne vysvetliť, čo Rusko považuje za agresiu. Stanovuje tým hranice, ktoré nikomu neodporúča prekročiť.